Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nato
17.08.2015 21:09

Szczyt regionalny w Rumunii wywrze presję na NATO

Spotkanie w Bukareszcie zaplanowane jest na 3-4 listopada; udział w nim mają wziąć przywódcy Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pal Nordseth/CC/Flickr)

Poniedziałkowa informacja prezydenckiego ministra Krzysztofa Szczerskiego o zorganizowaniu szczytu w Bukareszcie jest "sygnałem konkretnych działań państw Europy Środkowo-Wschodniej w celu zapewnienia silnej obecności NATO w regionie" - pisze "Financial Times".

Spotkanie w Bukareszcie zaplanowane jest na 3-4 listopada; udział w nim mają wziąć przywódcy Czech, Bułgarii, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier. Według słów Szczerskiego z inicjatywą spotkania wyszli wspólnie prezydenci Rumunii i Polski, Klaus Iohannis i Andrzej Duda.

Jak podkreśla korespondent gazety w Warszawie Henry Foy, oczekiwanie, że na wschodzie zostaną utworzone stałe bazy Sojuszu Północnoatlantyckiego stało się "kluczowym elementem pierwszej kadencji nowego prezydenta Andrzeja Dudy".

Dziennikarz przypomina, że w ubiegłotygodniowym wywiadzie dla "Financial Times" Duda powiedział, że polityka Sojuszu jest niedostosowana do aktualnej sytuacji, "zupełnie jakby NATO nie zauważyło przejścia Polski z Europy Wschodniej do Zachodniej".

Foy podkreślił, że Polska i kraje bałtyckie są "najgłośniejszymi krytykami rosyjskiego przejęcia Krymu i działań w trakcie konfliktu na Ukrainie", domagając się "bardziej zdecydowanej odpowiedzi NATO, która rozwiałaby obawy, że inne państwa również mogą być zagrożone".

Autor zaznacza jednak, że "oczekiwania (Polski) spotykają się z chłodnym przyjęciem niemieckiego rządu, który twierdzi, że stanowiłoby to złamanie umowy z Rosją z 1997 roku" (o współpracy NATO - Rosja) i sugeruje, że "prezydent Duda będzie próbował złagodzić tę opozycję podczas swojej wizyty w Berlinie pod koniec sierpnia".

Dziennikarz odnotował również plany wizyt Dudy w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Szczyt całego NATO zaplanowany jest na lipiec przyszłego roku w Warszawie.

Tagi: nato, wiadomości, prawo, wiadmości, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz