Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szczyt pokojowych noblistów został zawieszony

0
Podziel się:

Organizatorzy postanowili, że z powodu nieprzyznania wizy Dalajlamie, zbiorowo odwołują swój udział.

Szczyt pokojowych noblistów został zawieszony
(Luca Galuzzi/cc/wikimedia commons)

Stały Sekretariat Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla potwierdził, że planowany na połowę października szczyt w Kapsztadzie został zawieszony w związku z niewydaniem południowoafrykańskiej wizy dalajlamie.

Wcześniej o anulowaniu wydarzenia i poszukiwaniach nowej lokalizacji informowały władze Kapsztadu. Komunikat miejskich władz głosił, że laureaci i organizatorzy szczytu postanowili, że z powodu nieprzyznania wizy Dalajlamie XIV _ zbiorowo odwołują swój udział, aby zaprotestować przeciwko tej decyzji _.

W ostrej krytyce południowoafrykańskiego rządu burmistrz Kapsztadu Patricia De Lille oświadczyła, że jest _ bardzo zagniewana i głęboko rozczarowana _.

Także Stały Sekretariat Szczytu Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Rzymie ogłosił, że przychyla się do wniosku większości laureatów w sprawie przeniesienia szczytu do innego kraju z powodu wstrzymywania wizy dla dalajlamy; jest on laureatem Pokojowej Nagrody Nobla z 1989 roku.

Przypomniano, że w połowie września 14 pokojowych noblistów zwróciło się do prezydenta RPA Jacoba Zumy o przyznanie duchowemu przywódcy Tybetańczyków południowoafrykańskiej wizy, ale _ nie otrzymali do tej pory odpowiedzi, stosownych gwarancji ani żadnych informacji wskazujących, że sprawa ta budzi zainteresowanie _.

Wcześniej emerytowany anglikański arcybiskup Kapsztadu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla Desmond Tutu oskarżył rząd RPA o służalczą postawę wobec Chin, czego przejawem jest - jego zdaniem - odmowa wydania wizy.

Chiny, które są największym partnerem handlowym RPA, regularnie wywierają presję gospodarczą i polityczną w celu ograniczenia kontaktów świata z Dalajlamą XIV, którego uważają za groźnego tybetańskiego separatystę. Wartość wzajemnych obrotów handlowych między RPA i Chinami w 2012 roku wyniosła 21 mld dolarów.

14. szczyt pokojowych noblistów miał się odbyć w Kapsztadzie między 13 a 15 października. Po raz pierwszy spotkanie noblowskie miało się odbyć w Afryce; szczyt dedykowano byłemu prezydentowi RPA i bohaterowi walki z apartheidem Nelsonowi Mandeli, zmarłemu w grudniu ubiegłego roku. Trzynasta edycja wydarzenia odbyła się w ubiegłym roku w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef chińskiej administracji odpowiada protestujacym Szef chińskiej administracji w Hongkongu Leung Chun-ying zapowiedział, że nie poda się do dymisji, czego żądali od niego prodemokratyczni demonstranci.
Udało się powstrzymać zamach bombowy Zatrzymano jedną osobę, której tożsamości nie ujawniono. Podejrzany nie chce współpracować z policją.
Kolejarze będą strajkować? Chcą lepiej zarabiać Pasażerowie niemieckich kolei Deutsche Bahn muszą liczyć się już niebawem z kolejną falą strajków.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)