Notowania

Przejdź na
szczyt apec
03.11.2014 14:04

Szczyt APEC w Pekinie. Obama i Putin wśród zaproszonych

Nie wiadomo jednak czy dojdzie do spotkania obu prezydentów

Podziel się
Dodaj komentarz
(The White House / Flickr (CC 0))

Na szczycie APEC (Współpraca Ekonomiczna Państw Azji i Pacyfiku) w Pekinie 10-11 listopada będzie zarówno prezydent USA Barack Obama, jak i prezydent Rosji Władimir Putin. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do bezpośredniego spotkania tych przywódców.

Udział Obamy potwierdził w poniedziałek rzecznik chińskiego MSZ, zapowiadając zarazem, że amerykański prezydent złoży też wizytę państwową w Chinach i spotka się z prezydentem Xi Jinpingiem. Obama będzie w Chinach w dniach 10-12 listopada.

Już kilka tygodni temu doradca prezydenta Rosji, Jurij Uszakow, informował, że Putin spotka się na szczycie APEC z premierem Japonii Shinzo Abe. Nie wykluczył, że jednym z tematów będzie wizyta Putina w Japonii, odłożona, kiedy Tokio przyłączyło się do międzynarodowych sankcji na Rosję w związku z kryzysem na Ukrainie.

Abe ma też nadzieję na poprawę nadwątlonych ostatnio stosunków z Chinami i Koreą Południową i liczy, że podczas listopadowego szczytu przywódców państw Azji i Pacyfiku (APEC) w Pekinie spotka się z Xi Jinpingiem i z południowokoreańską Korei Park Geun Hie. Spotkania te nie zostały jednak potwierdzone oficjalnie.

Na temat ewentualnego dwustronnego spotkania Obama-Putin w Pekinie nie ma dotąd żadnych sygnałów ani z Waszyngtonu, ani z Moskwy.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin spotka się z prezydentem Ukrainy? Prezydent Francji stara się, by rocznica _ D-Day _ stała się okazją do zażegnania kryzysu między Moskwą i Kijowem.
"Słowa Obamy nie zrobią wrażenia na Putinie" Prof. Wawrzyniec Konarski, politolog z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, o szczycie UE-USA oraz wystąpieniu prezydenta USA w Brukseli.
Barack Obama wskazuje Putinowi drogę rozwiązania kryzysu. A Kongres obiecuje miliard dolarów Na początek - wycofanie wojsk rosyjskich do baz. Co potem?
Tagi: szczyt apec, Barack Obama, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz