Notowania

kontrole skarbowe
05.03.2015 13:27

Szczurek i koledzy popełnili przestępstwo? Jest zawiadomienie do prokuratury

Izby Skarbowe miały być nakłaniane do prowadzenia kontroli tak, by zawsze znalazły się nieprawidłowości.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Iwańczuk/Reporter)

Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa przez Ministra Finansów Mateusza Szczurka oraz innych funkcjonariuszy publicznych Ministerstwa Finansów, między innymi podsekretarza stanu Jacka Kapicę - wynika z zawiadomienia złożonego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców do prokuratury.

Według związku, nie jest wykluczone, że przedstawiciele resortu finansów nakłaniali Izby Skarbowe do prowadzenia kontroli w taki sposób, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Wpływy z tego tytułu miały zasilać budżet.

ZPP poszedł do prokuratury powołując się na notatkę _ Protokołu z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu _, którą dostał z anonimowego źródła.

Zgodnie z jej treścią ministerstwo obiecywało, że urzędy skarbowe_ , które będą miały najwyższy procent kontroli negatywnych w skali kraju, zostaną pozbawione pracowników kontroli podatkowej (pozostanie tam np. jedynie 2 kontrolujących). _

_ Celem na 2015 r. jest wzrost dochodów budżetowych, wzrost kontroli okresów bieżących i wzrost kontroli pozytywnych. Należy obecnie zmienić tok myślenia w sprawie kontroli podatkowych - nie ma kontroli w celach prewencyjnych, kontrola ma przynosić wpływy budżetowe _ - głosi treść notatki, na którą powołuje się Związek.

- _ Podejście Ministerstwa Finansów do kontroli polskich przedsiębiorców kojarzy mi się z erą stalinowską i słynną maksymą „Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie” _- mówi Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. Kaźmierczak dodał, że Związek doskonale rozumie rolę Ministerstwa Finansów i wie, że jego przedstawiciele, w osobie Ministra czy Podsekretarza, mogą zwiększać ilość kontroli. Nie mogą jednak prowadzić nierzetelnych kontroli, których jedynym celem jest zwiększenie wpływów budżetowych kosztem uczciwych przedsiębiorców.

Czytaj więcej w Money.pl
Loteria paragonowa. Samochód za 10 złotych? Rząd rozpisał przetarg na organizatora.
Dobre dane o deficycie. Resort zaskoczony Niższe wydatki, wyższe dochody - tak w stosunku do oczekiwań prezentują się finanse państwa po styczniu 2015 r.
Kontrolerzy podatkowi zmieniają strategię Administracja zmniejszy ingerencję wobec rzetelnych płatników. Wiceminister Jacek Kapica mówi, gdzie teraz będą kontrole.
Tagi: kontrole skarbowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz