Notowania

kontrakty nfz
11.09.2012 11:49

Szczepionki przeciwko grypie. Oto nowy pomysł NFZ

Profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnił, że do tej pory szczepienie przebiegało o wiele szybciej. Teraz jest to niemożliwe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alvi2047/CC/Flickr)

Od tego sezonu szczepionki na grypę można kupić tylko w aptekach - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Do umów zawartych ze szpitalami i przychodniami NFZ wprowadził zapis, który uniemożliwia odsprzedawanie szczepionek pacjentom. Według nowych wytycznych, jeżeli zakład opieki zdrowotnej kupi szczepionki, to jest zobowiązany rozdać je za darmo.

Profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnił, że do tej pory osoba, która chciała się zaszczepić, zgłaszała się do lekarza, po badaniu, na miejscu w przychodni mogła kupić szczepionkę. Teraz jest to niemożliwe. Zdaniem profesora Antczaka, to jeszcze bardziej ograniczy i tak niskie zainteresowanie szczepieniami w naszym kraju.

- _ Jeżeli chcemy zaszczepić pacjenta, to musimy mu wystawić receptę, on musi iść do apteki, dokonać zakupu, wrócić w miejsce w którym można go zaszczepić i dostać zaświadczenie, że może być zaszczepiony. Jeśli wyobrażamy sobie cały korowód zdarzeń, to wygląda on jak wielka wycieczka. To oznacza, że pacjenci nie będą tak chętnie się szczepić _ - twierdzi profesor Adam Antczak.

Szefowa Krajowego Ośrodka do Spraw Grypy - profesor Lidia Brydak podkreśliła, że w ubiegłym sezonie zaszczepiło się jedynie 4, 5 procent Polaków. Jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w Europie. Profesor Brydak dodała, że nie we wszystkich aptekach można kupić szczepionkę. Farmaceuci nie zamawiają szczepionek, bo boją się strat.

- _ Zadałam sobie trudu i obeszłam parę aptek. I o zgrozo. Szczepionka jest w hurtowni, aptekarze mówią, że nie będą zamawiali, bo mają małe zainteresowanie. Może w takim wypadku Główny Inspektor Farmaceutyczny pozwoli rozwiązać tę krzyżówkę _- komentuje profesor Lidia Brydak.

Co roku na grypę choruje około miliona Polaków. W sezonie 2010/2011 z powodu grypy w naszym kraju zmarło 187 osób. Według badań naukowych, szczepienia są jedynym skutecznym sposobem zapobiegania grypie.

Czytaj więcej w Money.pl
Ta pigułka potrafi oszukać alkomat! Coraz większe oburzenie budzi sprzedawana całkiem legalnie przez internet pigułka, pozwalająca podobno kierowcy pomyślnie przejść badanie alkomatem nawet po wypiciu pięciu dużych piw.
Niemcy przepraszają za ten lek. Po 50 latach Szef niemieckiej firmy Gruenenthal przeprosił za deformacje wielu tysięcy płodów i noworodków, do których w latach 50. i 60. XX w. doprowadziło zażywanie przez kobiety w ciąży leku o nazwie talidomid.
Od dziś nowe ceny niektórych leków - _ To są wzrosty o złotówkę, pięć czy dziesięć złotych. Najwyższa podwyżka to 115 złotych _- tłumaczy resort zdrowia.
Tagi: kontrakty nfz, szczepionki, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz