Od tego sezonu szczepionki na grypę można kupić tylko w aptekach - dowiedziała się Informacyjna Agencja Radiowa. Do umów zawartych ze szpitalami i przychodniami NFZ wprowadził zapis, który uniemożliwia odsprzedawanie szczepionek pacjentom. Według nowych wytycznych, jeżeli zakład opieki zdrowotnej kupi szczepionki, to jest zobowiązany rozdać je za darmo.
Profesor Adam Antczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wyjaśnił, że do tej pory osoba, która chciała się zaszczepić, zgłaszała się do lekarza, po badaniu, na miejscu w przychodni mogła kupić szczepionkę. Teraz jest to niemożliwe. Zdaniem profesora Antczaka, to jeszcze bardziej ograniczy i tak niskie zainteresowanie szczepieniami w naszym kraju.
- _ Jeżeli chcemy zaszczepić pacjenta, to musimy mu wystawić receptę, on musi iść do apteki, dokonać zakupu, wrócić w miejsce w którym można go zaszczepić i dostać zaświadczenie, że może być zaszczepiony. Jeśli wyobrażamy sobie cały korowód zdarzeń, to wygląda on jak wielka wycieczka. To oznacza, że pacjenci nie będą tak chętnie się szczepić _ - twierdzi profesor Adam Antczak.
Szefowa Krajowego Ośrodka do Spraw Grypy - profesor Lidia Brydak podkreśliła, że w ubiegłym sezonie zaszczepiło się jedynie 4, 5 procent Polaków. Jesteśmy pod tym względem na ostatnim miejscu w Europie. Profesor Brydak dodała, że nie we wszystkich aptekach można kupić szczepionkę. Farmaceuci nie zamawiają szczepionek, bo boją się strat.
- _ Zadałam sobie trudu i obeszłam parę aptek. I o zgrozo. Szczepionka jest w hurtowni, aptekarze mówią, że nie będą zamawiali, bo mają małe zainteresowanie. Może w takim wypadku Główny Inspektor Farmaceutyczny pozwoli rozwiązać tę krzyżówkę _- komentuje profesor Lidia Brydak.
Co roku na grypę choruje około miliona Polaków. W sezonie 2010/2011 z powodu grypy w naszym kraju zmarło 187 osób. Według badań naukowych, szczepienia są jedynym skutecznym sposobem zapobiegania grypie.
Czytaj więcej w Money.pl | |
---|---|
Ta pigułka potrafi oszukać alkomat! Coraz większe oburzenie budzi sprzedawana całkiem legalnie przez internet pigułka, pozwalająca podobno kierowcy pomyślnie przejść badanie alkomatem nawet po wypiciu pięciu dużych piw. | |
Niemcy przepraszają za ten lek. Po 50 latach Szef niemieckiej firmy Gruenenthal przeprosił za deformacje wielu tysięcy płodów i noworodków, do których w latach 50. i 60. XX w. doprowadziło zażywanie przez kobiety w ciąży leku o nazwie talidomid. | |
Od dziś nowe ceny niektórych leków - _ To są wzrosty o złotówkę, pięć czy dziesięć złotych. Najwyższa podwyżka to 115 złotych _- tłumaczy resort zdrowia. |