Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Syrii. Walki między rebeliantami a filipińskimi żołnierzami ONZ

0
Podziel się:

Syryjscy rebelianci uprowadzili w czwartek 44 członków misji z Fidżi, a od 75 Filipińczyków w dwóch oddalonych od siebie o kilka kilometrów obozach zażądali złożenia broni; żądanie to nie zostało spełnione.

Sytuacja w Syrii. Walki między rebeliantami a filipińskimi żołnierzami ONZ
(PAP/EPA)

Filipińscy żołnierze z wojskowej misji obserwacyjnej ONZ na Wzgórzach Golan zostali zaatakowani przez syryjskich rebeliantów, którzy przetrzymują kilkudziesięciu członków misji z Fidżi - poinformował filipiński minister obrony Voltaire Gazmin.

Według ministra ponad 70 filipińskich żołnierzy zostało zaatakowanych w dwóch obozach po syryjskiej stronie granicy. Jedna z tych grup zdołała odeprzeć napaść, ale żołnierze z drugiego posterunku są nadal atakowani. Szturm rozpoczął się wcześnie rano lokalnego czasu. Gazmin nie powiedział, czy są jakieś straty po stronie filipińskich żołnierzy. Zapewnił jedynie o ich wysokim morale.

Syryjscy rebelianci uprowadzili w czwartek 44 członków misji z Fidżi, a od 75 Filipińczyków w dwóch oddalonych od siebie o kilka kilometrów obozach zażądali złożenia broni; żądanie to nie zostało spełnione.

Do incydentów doszło w czasie wzmożonych starć między rządową armią Syrii a siłami opozycyjnymi, do których zaliczają się również ugrupowania islamistyczne. W kraju od ponad 3 lat trwa wojna domowa.

Bojownicy powiązanego z Al-Kaidą Frontu al-Nusra i innych ugrupowań rebelianckich przejęli w środę kontrolę nad przejściem granicznym Al-Kunajtira na Wzgórzach Golan po walkach, w których zginęło 20 żołnierzy wojsk rządowych i czterech rebeliantów.

Patrolowana przez siły pokojowe ONZ strefa buforowa między Izraelem a Syrią ma być w założeniu wolna od wszelkich formacji zbrojnych, ale w marcu 2013 roku po raz pierwszy wtargnęli do niej syryjscy rebelianci, którzy przez pewien czas przetrzymywali 21 żołnierzy ONZ.

Izrael zdobył należące do Syrii Wzgórza Golan podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku, a strefę buforową ustanowiono tam na mocy zawieszenia broni kończącego wojnę Jom Kipur w 1973 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Pociski z Syrii uderzyły we Wzgórza Golan Nie ma doniesień o szkodach i ofiarach. Z kolei w Strefie Gazy izraelskie wojsko zniszczyło kolejny wielopiętrowy budynek.
To Asad stoi za atakiem na Wzgórzach Golan Siły lojalne wobec prezydenta Syrii Baszara el-Asada stoją za niedzielnym atakiem na Wzgórzach Golan, w wyniku którego zginął izraelski chłopiec - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Izraela Awigdor Lieberman.
Niemcy przyjmą 10 tys. uchodźców Już teraz w tym kraju przebywa 40 tys. osób, które uciekły z ogarniętego wojną kraju.
Bomby beczkowe zabiły w Aleppo 2 tys. osób Oto najnowsze dane Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)