Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Somalii. Władze przygotowują się na ataki terrorystyczne

0
Podziel się:

Służby bezpieczeństwa otrzymały informacje, że członkowie Al-Szabab przygotowują zamachy na ośrodki edukacyjne, obiekty służby zdrowia i inne struktury publiczne.

Sytuacja w Somalii. Władze przygotowują się na ataki terrorystyczne
(AP/Fotolink/East News)

Somalijskie władze potwierdziły, że przygotowują się na falę zamachów somalijskiego islamistycznego ugrupowania Al-Szabab po śmierci jego przywódcy emira Ahmeda Abdi Godane, który zginął na początku tygodnia w nalocie amerykańskich samolotów bezzałogowych.

_ - Służby bezpieczeństwa otrzymały informacje, że członkowie Al-Szabab przygotowują zamachy na ośrodki edukacyjne, obiekty służby zdrowia i inne struktury publiczne. Nasze siły są gotowe odpowiedzieć na ataki i apelujemy do społeczeństwa o pomoc w ich odparciu _ - powiedział dziennikarzom minister bezpieczeństwa narodowego Ahmed Ereg.

37-letni Godane został wytropiony w nocy, gdy wracał z narady z komendantami w obozie szkoleniowym nad rzeką Szebeli w południowej Somalii. Somalijscy talibowie z Al-Szabab wycofali się tam, gdy w 2011 r. zostali wyparci z Mogadiszu przez wojska Unii Afrykańskiej i Etiopii, a w 2012 r. z Kismayo przez armię kenijską. Naprowadzone przez szpiegów samoloty bezzałogowe przypuściły atak na konwój pojazdów, którym emir, noszący też przydomek Abu Zubeir miał wracać do miasteczka Barawa na wybrzeżu Morza Czerwonego, twierdzy Al-Szabab.

Amerykanie liczą, że tyrania zaprowadzona przez emira somalijskich talibów spowoduje, że po jego śmierci pójdą oni w rozsypkę albo przynajmniej wykrwawią się w bratobójczych wojnach o sukcesję.

Powiązany z Al-Kaidą Al-Szabab od lat prowadzi wojnę wewnętrzną, aby usunąć z kraju rząd popierany przez Zachód i wprowadzić prawo szariatu.

Czytaj więcej w Money.pl
Operacja przeciwko ekstremistom w Somalii Szczegóły operacji nie są znane.
Zastrzelona za odmowę islamskiego okrycia Według krewnych kobieta została postrzelona dwa razy i zmarła na miejscu. Pozostawiła męża i dzieci.
Islamiści zaatakowali w Kenii. Są ofiary Do napaści przyznał się islamistyczny Al-Szabab z Somalii.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)