Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w egipcie
30.07.2013 13:49

"Sytuacja w Egipcie jest krytyczna". Francja apeluje o...

Francja wzywa do uwolnienia obalonego przez armię prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego oraz innych egipskich więźniów politycznych - oświadczył minister spraw zagranicznych Francji Laurent Fabius.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marie-Lan Nguyen/CC/wikipedia)

- _ Sytuacja jest krytyczna. Wzywamy do przeciwstawienia się przemocy i uwolnienia więźniów politycznych, w tym byłego prezydenta Mursiego _ - powiedział Fabius dziennikarzom w Paryżu.

Szef francuskiej dyplomacji wezwał także do dialogu i potępił akty przemocy, do jakich dochodzi w ostatnich tygodniach w Egipcie na skutek starć zwolenników i przeciwników Mursiego. Przyniosły już one ponad 200 ofiar śmiertelnych.

Obalony 3 lipca Mursi wywodzi się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego i przetrzymywany jest przez wojsko w nieznanym miejscu. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton, która spotkała się z nim w nocy z poniedziałku na wtorek, powiedziała, że były prezydent ma się dobrze i ma dostęp do informacji z kraju i ze świata poprzez telewizję i gazety. Ashton dodała, że nie wie, gdzie jest przetrzymywany Mursi.

Dotychczas Mursi nie przyjmował żadnych wizyt, zaś jego rodzina skarżyła się, że nie ma doń dostępu. Ani razu nie pokazano go publicznie.

Społeczeństwo w Egipcie podzieliło się prawie po połowie na zwolenników i przeciwników byłego prezydenta. Według tych ostatnich szef państwa i Bractwo Muzułmańskie za swoich rządów zmonopolizowali władzę i nie rozwiązywali najważniejszych problemów kraju.

Koalicja ugrupowań islamistycznych popierających obalonego prezydenta wezwała, by we wtorek milion ludzi wzięło udział w marszu protestacyjnym przeciwko obecnym władzom. Stronnicy Mursiego żądają przywrócenia go na stanowisko.

Czytaj więcej w Money.pl
Do kiedy mogą potrwać protesty w Egipcie? Ugrupowania islamistyczne w Egipcie poinformowały przebywającą w Kairze szefową dyplomacji UE Catherine Ashton, że antyrządowe protesty będą trwały aż do przywrócenia "porządku konstytucyjnego".
Loty do Egiptu coraz częściej odwoływane W samolotach do Egiptu w ciągu ostatnich trzech dni, liczba pasażerów spadła o ponad połowę.
W Egipcie trwają starcia, giną kolejni ludzie Członkowie Bractwa Muzułmańskiego żądają przywrócenia Mursiego do władzy.
Tagi: sytuacja w egipcie, egipt, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz