Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Egipcie. 113 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego skazanych na więzienie

0
Podziel się:

Wcześniej informowano o 63 islamistach skazanych na trzy lata więzienia i grzywny w wysokości 50 tys. funtów egipskich.

Sytuacja w Egipcie. 113 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego skazanych na więzienie
(PAP/EPA/KHALED ELFIQI)

Sąd w Egipcie skazał dzisiaj 113 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego na kary do trzech lat więzienia w związku z zeszłorocznymi protestami w Kairze. Ludzie ci byli oskarżeni o udział w zamieszkach, posiadanie broni i atakowanie policji.

Wcześniej informowano o 63 islamistach skazanych na trzy lata więzienia i grzywny w wysokości 50 tys. funtów egipskich (ok. 7,2 tys. dol.) za udział w nielegalnym proteście pod koniec listopada w Kairze, wywołanie strat materialnych i napaść na policjantów.

Od początku represji wobec Bractwa Muzułmańskiego był to największy, pod względem liczby oskarżonych, proces jego zwolenników.

Inna grupa stronników Bractwa - 24 osoby - została skazana w odrębnej sprawie również na kary trzech lat więzienia, w związku ze starciami w innej dzielnicy Kairu w tym samym czasie.

Do czasu apelacji skazani w obu sprawach mogą przebywać na wolności za kaucją w wysokości 5 tys. funtów (ok. 720 dol.).

W trzeciej sprawie 26 studentów uniwersytetu Al-Azhar usłyszało wyroki od sześciu miesięcy do dwóch lat więzienia. Młodzi ludzie, którzy zostali zatrzymani podczas dwóch listopadowych protestów w kampusie uniwersyteckim, byli oskarżeni o atakowanie sił bezpieczeństwa, nielegalny udział w zgromadzeniach i bandytyzm. Demonstracje zorganizowało studenckie stowarzyszenie zbliżone do Bractwa.

Al-Azhar to najważniejszy ośrodek teologiczny sunnizmu, gdzie od miesięcy często dochodziło do protestów przeciwko odsunięciu od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego w lipcu 2013 r.

Mursi wywodzi się z Bractwa Muzułmańskiego. Jego obalenie przez armię poprzedziły wielomilionowe demonstracje, których uczestnicy zarzucali mu nieudolność i reprezentowanie jedynie interesów Bractwa. Od obalenia i aresztowania Mursiego członkowie Bractwa i zwolennicy byłego szefa państwa stali się obiektem represji ze strony nowych władz, powołanych przez armię. Zginęło ponad 1000 osób. Tyle samo ludzi aresztowano; do więzień trafiło niemal całe kierownictwo islamistycznego ruchu.

W grudniu zeszłego roku Bractwo Muzułmańskie zostało uznane za organizację terrorystyczną i zdelegalizowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Zamach na policyjny radiowóz w Egipcie Ładunek wybuchowy rzucony z samochodu zniszczył dzisiaj radiowóz w centrum Kairu. Napastnicy ostrzelali następnie policyjny pojazd, ale nie wiadomo na razie, czy ktoś zginął lub został ranny.
Zaskakująca wizyta Mansura w katedrze Do wizyty doszło na dwa dni przed przypadającymi we wtorek prawosławnymi świętami Bożego Narodzenia.
Walki w Egipcie. Rośnie śmiertelny bilans Aresztowano 258 osób; skonfiskowano bomby domowej roboty, noże, granaty, petardy i koktajle Mołotowa. Policja używała gazów łzawiących i armatek wodnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)