Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja na ukrainie
18.04.2014 08:14

Sytuacja na Ukrainie. Udało się osiągnąć porozumienie

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z pełniącym obowiązki prezydentem Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Piotr Tracz/REPORTER)

Prezydent Bronisław Komorowski rozmawiał telefonicznie z pełniącym obowiązki prezydentem Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem i premierem Arsenijem Jaceniukiem. Tematem obu rozmów były rezultaty szczytu w Genewie poświęconego sytuacji na Ukrainie.

Prezydencki minister Jaromir Sokołowski powiedział, że Bronisław Komorowski zaproponował obu rozmówcom rozszerzenie polskiej oferty wsparcia eksperckiego w kwestii ukraińskiej reformy samorządowej.

Na szczycie w Genewie udało się osiągnąć porozumienie. Po rozmowach, w których oprócz wysłanników Stanów Zjednoczonych i Rosji uczestniczyli także przedstawiciele Ukrainy i Unii Europejskiej, wydano wspólne oświadczenie. Czytamy w nim, że wszystkie uzbrojone grupy na terenie Ukrainy mają zostać rozwiązane, a okupujący budynki administracyjne i użyteczności publicznej lub place mają rozejść się do domów.

Osoby, które dostosują się do tych zaleceń mają mieć zagwarantowaną amnestię. Nadzór nad realizacją porozumienia ma przejąć misja OBWE. W oświadczeniu też podkreślono konieczność rozpoczęcia narodowego dialogu, który objąłby wszystkie regiony Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Słowne utarczki dyplomatów Rosji i USA Jako nie do przyjęcia MSZ Rosji określiło wypowiedź rzeczniczki Departamentu Stanu USA, iż podczas spotkania przedstawiciele obecnego rządu Ukrainy będą występować także w imieniu Krymu.
Ukraiński polityk w Polsce. Pierwsza wizyta Ukraiński polityk spotka się z prezydentem, wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju, ministrem administracji i cyfryzacji oraz szefem MSZ.
Oderwanie Krymu od Ukrainy? "Nie uznamy" Absolutnie nie uznamy zmian terytorialnych dokonanych z pogwałceniem prawa międzynarodowego, nie uznamy oderwania Krymu od Ukrainy - oświadczył Bronisław Komorowski.
Tagi: sytuacja na ukrainie, bronisław komorowski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz