Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Tusk przełożył telekonferencję z opozycją

0
Podziel się:

Premier miał przedstawić opozycjonistom rekomendacje na rzecz Ukrainy, które szykuje dla partnerów w Europie. Chodzi o scenariusz, w którym kompromis w Kijowie uruchomiłby pomoc Zachodu.

Sytuacja na Ukrainie. Tusk przełożył telekonferencję z opozycją
(PAP/Radek Pietruszka)

Planowana na dzisiejszy wieczór telekonferencja premiera Donalda Tuska z trzema liderami ukraińskiej opozycji z przyczyn technicznych została przełożona i odbędzie się w innym terminie - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Premier zapowiadał dziś, że przedstawi liderom ukraińskiej opozycji rekomendacje na rzecz Ukrainy, które szykuje dla partnerów w Europie. Mówił o scenariuszu, w którym kompromis w Kijowie uruchomiłby pomoc Zachodu.

Na pewno nie należy się spodziewać, żeby Europa wygenerowała jakieś wielkie środki na rzecz Ukrainy - zastrzegł Tusk na środowej konferencji prasowej. Jak mówił, nikt w Europie nie jest do tego gotów.

Według niego nie to jest zresztą dzisiaj najważniejsze dla Ukrainy, bo - jak mówił - najważniejsze jest to, aby Ukraińcy zrozumieli - zarówno po stronie władzy, jak i po stronie opozycji - że postępujący konflikt i anarchizacja życia politycznego na Ukrainie bardzo utrudnią mądrą i skuteczną pomoc. _ - To wydaje się rzeczą dzisiaj najważniejszą. O tym będę także rozmawiał z moimi ukraińskimi partnerami _ - zaznaczył.

Mówiąc o telekonferencji z trzema - jak to ujął - liderami Majdanu, zapowiedział, że chce ich poinformować _ o przebiegu dotychczasowych rozmów i tych pewnych rekomendacjach, które przygotowuje dla swoich partnerów w Europie; rekomendacjach na rzecz Ukrainy _. Zapowiedział, że będzie poszukiwane takie rozwiązanie, w którym ewentualny kompromis polityczny w Kijowie mógłby uruchomić pewne działania pomocowe ze strony świata zachodniego - przede wszystkim instytucji finansowych, ale także USA i UE. Zresztą - jak dodał - premier Kanady, z którym rozmawiał we wtorek - też byłby gotów włączyć się do takiego wspólnego przedsięwzięcia.

Tusk ocenił, że _ te dni mogą być rzeczywiście przełomowe _, ponieważ widać wyraźnie, że zaczyna zwyciężać pogląd o potrzebie zbudowania kompromisu politycznego na Ukrainie tak, aby destabilizacja nie zamieniła się w _ jakiś gorący konflikt czy wojnę domową _. Przywódcy opozycji na Ukrainie to Arsenij Jaceniuk, Witalij Kliczko i Ołeh Tiahnybok.

Tusk mówił też, że ryzyko eskalacji sytuacji, chociaż nieduże, ale ciągle jest realne.

Czytaj więcej w Money.pl
Tyle Unia może zaproponować Ukrainie Jutro eurodeputowani przyjmą rezolucję o sytuacji na Ukrainie. W dokumencie zawarta została m. in. propozycja nałożenia sankcji na ukraińskich decydentów.
Ukraina nie płaci za gaz z Rosji. Kreml alarmuje - _ Budzi zaniepokojenie rosnący dług za gaz. Życzymy naszym kolegom i partnerom, aby jak najszybciej uregulowali sytuację, którą dzisiaj obserwujemy _ - mówił dziś rzecznik Władimira Putina.
Co zrobi Europa wobec Ukrainy? Na razie są gesty Kolejne starcia demonstrantów z milicją mogą się zdarzyć jutro, w trakcie posiedzenia parlamentu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)