Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
usa
30.10.2014 23:00

Sytuacja w USA. Japoński producent poduszek powietrznych musi złożyć wyjaśnienia

Od 2008 roku 10 producentów samochodów musiało wezwać na akcje serwisowe ponad 10 mln samochodów w USA i dodatkowych ponad 17 mln w innych częściach świata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(MCCAIG/iStockphoto)

Nadzór bezpieczeństwa transportu USA wezwał japońskiego producenta podzespołów motoryzacyjnych, firmę Takata, do przekazania dokumentacji i udzielenia wyjaśnień ws. produkowanych przez nią poduszek powietrznych, które są przedmiotem śledztwa.

Urząd nadzorujący bezpieczeństwo na amerykańskich drogach wystąpił z takim wnioskiem do oficjalnego dostawcy produktów Takaty na rynek USA - TK Holdings Incorporation. Firma ma czas na dostarczenie wszystkich dokumentów do 1 grudnia br. Dodatkowo przedstawiciele koncernu pod przysięgą mają udzielić odpowiedzi na wątpliwości instytucji.

_ - Oczekujemy pełnej współpracy ze strony Takaty, abyśmy razem mogli pracować nad publicznym bezpieczeństwem Amerykanów _ - powiedział zastępca dyrektora nadzoru bezpieczeństwa USA (The National Highway Traffic Safety Administration - NHTSA) David Friedman.

W odpowiedzi na decyzję NHTSA amerykański rzecznik japońskiego koncernu Alby Berman poinformował w czwartek, że Takata _ w pełni współpracuje z NHTSA i pracuje nad realizacją ich wniosku _.

W ciągu ostatnich 18 miesięcy japoński producent zmagał się z awariami inflatorów (mechanizmów napełniających) poduszek powietrznych, które mogły eksplodować podczas jazdy, stanowiąc zagrożenie dla kierowców i pasażerów.

Od 2008 roku 10 producentów samochodów musiało wezwać na akcje serwisowe ponad 10 mln samochodów w USA i dodatkowych ponad 17 mln w innych częściach świata. Problemy dotyczyły wadliwych inflatorów w poduszkach powietrznych produkowanych przez Takatę i konieczności ich wymiany. Agencja Reutera podaje, że w wyniku eksplozji mechanizmów napełniających zginęły cztery osoby, a wiele zostało rannych.

W czerwcu br. NHTSA wszczęło postępowanie, które ma wyjaśnić, czy produkowane w latach 2000-2007 inflatory poduszek powietrznych były odpowiednio uszczelnione, czy może podlegały innym awariom.

We wtorek media poinformowały, że Takata została oskarżona przez amerykańskich konsumentów o ukrywanie, wraz z innymi koncernami z branży samochodowej, informacji na temat produkowanych przez nią wadliwych poduszek powietrznych. Pozew w tej sprawie skierowano do sądu okręgowego na Florydzie.

Takata poza poduszkami powietrznymi produkuje inne komponenty do samochodów, w tym systemy pasów bezpieczeństwa czy kierownice. Dysponuje fabrykami na czterech kontynentach i zatrudnia na całym świecie ok. 35 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Samolot spadł na budynek lotniska. Ofiary Strażacy przez kilkanaście minut walczyli z dużym pożarem. W budynku, na który spadła maszyna znajdowało się centrum szkoleniowe.
Amerykańcy żołnierze objęci kwarantanną Decyzja ta wykracza poza środki ostrożności, rekomendowane przez administrację Baracka Obamy dla cywilów.
Kolejny atak na Biały Dom. Tym razem... - _ Wykryto w naszej sieci podejrzane działania _ - powiedział pragnący zachować anonimowość urzędnik administracji prezydenta Baracka Obamy.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz