Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Rumunii. Prezydent oskarża premiera o współpracę z wywiadem

0
Podziel się:

Współpraca premiera z wywiadem SIE była sprzeczna z prawem, ponieważ był on wtedy prokuratorem.

Traian Basescu
Traian Basescu (ec.europa.eu)

Ustępujący prezydent Rumunii Traian Basescu zarzucił wczoraj wieczorem premierowi Victorowi Poncie, że w latach 1997-2000 był on tajnym współpracownikiem rumuńskiego wywiadu SIE. Dzisiaj Ponta nazwał zarzuty prezydenta _ kłamstwami _.

Jego zdaniem współpraca Ponty z SIE była sprzeczna z prawem, ponieważ był on wtedy prokuratorem, w związku z czym nie wolno mu było podejmować żadnego innego zajęcia.

Centroprawicowy Basescu i socjalista Ponta są politycznymi przeciwnikami. Obecny premier kandyduje w wyborach prezydenckich, których pierwsza tura odbędzie się 2 listopada (ewentualna druga - 16 listopada) i jego szanse na zwycięstwo oceniane są wysoko. Basescu, który kończy drugą kadencję prezydencką, ponownie kandydować nie może.

Basescu twierdzi, że kierownictwo SIE zataiło przed nim współpracę Ponty z wywiadem. Zarzuca to personalnie byłemu dyrektorowi SIE Teodorowi Melascanu, który we wrześniu ustąpił z tego stanowiska i również startuje w wyborach prezydenckich, jako kandydat niezależny.

Zdaniem obserwatorów stawiane przez Basescu zarzuty wcale nie zaszkodzą Poncie, ponieważ wielu wyborców ma uznanie dla tych, którzy działają w tajnych służbach dla dobra kraju - pisze agencja dpa.

Czytaj więcej w Money.pl
Tu tylko 30 proc. pracowników jest chronionych Zgromadzeni pod siedzibą rządu pracownicy służby zdrowia, przemysłu, transportu z różnych części kraju protestowali między innymi przeciw niskim zarobkom.
Przeszukania w rosyjskiej firmie Łukoil Prokuratorzy, policjanci i celnicy przeszukali dziś budynki należące do rosyjskiego przedsiębiorstwa naftowego Łukoil, które podejrzewane jest o uchylanie się od płacenia podatków i pranie brudnych pieniędzy.
Prezes Sobolewski tworzy drugi NewConnect. W Rumunii Nową platformą będą zainteresowane przede wszystkim firmy technologiczne.
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)