Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sytuacja w libii
16.01.2015 11:53

Sytuacja w Libii. Partie chcą kolejnego spotkania w Genewie

Sytuacja w kraju pogorszyła się w ostatnich miesiącach, gdyż w kraju faktycznie istnieją dwa nieuznające się rządy i parlamenty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Libijskie ugrupowania polityczne porozumiały się, że w przyszłym tygodniu w Genewie kontynuowane będą negocjacje w sprawie zakończenia kryzysu politycznego w kraju - poinformowała w komunikacie ONZ, pod której egidą odbywały się rozmowy.

Jak odnotowuje agencja Reutera, w dwudniowym spotkaniu w Genewie w sprawie działań zmierzających do utworzenia rządu jedności nie wzięli udziału główni przedstawiciele samozwańczego rządu w Trypolisie.

Celem spotkania w Genewie było ustabilizowanie sytuacji w Libii, którą po upadku reżimu Muammara Kadafiego w październiku 2011 roku ogarnął chaos. Grupy paramilitarne, które pomogły obalić wieloletnią dyktaturę, teraz rywalizują o władzę polityczną w tym pustynnym kraju i o kontrolę nad bogatymi zasobami ropy.

Sytuacja pogorszyła się w ostatnich miesiącach, gdyż w kraju faktycznie istnieją dwa nieuznające się rządy i parlamenty. Z kolei dwa największe miasta - Trypolis i Bengazi - są całkowicie lub częściowo kontrolowane przez zbrojne milicje.

Misja ONZ w Libii poinformowała, że w genewskich rozmowach uczestniczyli niektórzy członkowie parlamentu z siedzibą w Tobruku uznanego przez społeczność międzynarodową, przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w tym kobiety, oraz członkowie poprzednich tymczasowych władz.

Członkowie Powszechnego Kongresu Narodowego, czyli poprzedniego parlamentu z siedzibą w Trypolisie, który kontrolowany jest w dużej mierze przez islamistów, zostali zaproszeni do Genewy, ale na razie tam nie dotarli.

Partie ustaliły plan działań, mający na celu _ osiągnięcie porozumienia, by utworzyć rząd jedności _. Zaapelowały też do wszystkich stron konfliktu o zakończenie walk, by ułatwić dialog.

Podczas pierwszej tury rozmów uzgodniono, że konieczne jest upewnienie się, iż grupy zbrojne będą w kilku etapach wycofywały się ze wszystkich libijskich miast, _ aby umożliwić państwu potwierdzanie swej władzy nad kluczową infrastrukturą kraju _ - dodano.

Według ONZ kolejna runda rozmów odbędzie w przyszłym tygodniu, po przeprowadzeniu konsultacji przez uczestników. W komunikacie napisano, że dotychczasowy rozmowy były _ konstruktywne _ i prowadzone _ w pozytywnej atmosferze _.

Uczestnicy zażądali uwolnienia osób, które są nielegalnie przetrzymywane, zajęcia się kwestią osób przesiedlonych i uchodźców, otwarcia lotnisk i wprowadzenia swobody poruszania się po kraju.

_ Uczestnicy wyrazili nadzieję, że wszyscy zaproszeni przedstawiciele władz, w tym ci, którzy nie uczestniczyli w tej rundzie, wezmą udział w spotkaniu w przyszłym tygodniu _ - podała ONZ. Reuters podkreśla, że członkowie władz z Trypolisie w niedzielę zdecydują, czy udać się do Genewy.

Przedstawiciele Unii Europejskiej nazwali rozmowy w Genewie _ ostatnią szansą _ na rozwiązanie kryzysu w Libii.

Z powodu walk o infrastrukturę naftową zamknięto dwa główne terminale naftowe na wschodzie, a libijska produkcja ropy spadła do ok. 300 tys. baryłek dziennie z 1,6 mln przed rewoltą, która obaliła Kadafiego.

Czytaj więcej w Money.pl
W dzień po apelu zaprzysiężono nowy rząd W libijskim uznawanym międzynarodowo parlamencie w Tobruku odbyło się zaprzysiężenie gabinetu.
Dwa parlamenty w Libii powołują dwa rządy Libijscy rebelianci kontrolujący Trypolis nie uznają wybranej w czerwcu Izby Reprezentantów i doprowadzili do zebrania się poprzedniego parlamentu.
Co się stało z ambasadą USA w Libii? Amerykanie zamknęli placówkę w Trypolis. Teraz dochodzą ich słuchy, że została przejęta przez libijskie bojówki.
Tagi: sytuacja w libii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz