Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Afganistanie. Będą negocjacje pokojowe z talibami?

0
Podziel się:

- Zwracamy się do przeciwników, a konkretnie do talibów i ruchu Hezb-e-Islami, o rozpoczęcie rozmów politycznych - mówił prezydent Afganistanu.

Sytuacja w Afganistanie. Będą negocjacje pokojowe z talibami?
(S.K. Vemmer/public domain)

Nowy prezydent Afganistanu Aszraf Ghani (na zdjęciu) zaapelował w dziś do całego islamistycznego ruchu rebelianckiego, w tym do talibów, o rozpoczęcie rozmów pokojowych z władzami w celu - jak tłumaczył - ustabilizowania kraju przed zakończeniem misji NATO.

_ - Zwracamy się do przeciwników, a konkretnie do talibów i ruchu Hezb-e-Islami (Partia Islamska), o rozpoczęcie rozmów politycznych _ - powiedział Ghani tuż po zaprzysiężeniu.

Jego poprzednik na stanowisku prezydenta Hamid Karzaj wielokrotnie wzywał rebeliantów do przystąpienia do rozmów pokojowych. Jednak rebelianci za każdym razem odmawiali Karzajowi, którego uważają za _ marionetkę Waszyngtonu _. Talibowie, którzy niedawno określili nowego prezydenta Ghaniego jako _ pracownika _ USA, w dniu jego zaprzysiężenia dokonali zamachu samobójczego w Kabulu, w którym zginęły cztery osoby - pisze AFP.

_ -Kamikadze wysadził się w powietrze niedaleko lotniska, zabijając cztery osoby i raniąc dwie _ - powiedział AFP rzecznik stołecznej policji. Celem zamachowca byli _ afgańscy i zagraniczni żołnierze _ - oświadczył rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid.

Organizacja Hezb-e-Islami sprzeciwia się obecności sił koalicji międzynarodowej w Afganistanie. Przewodzi jej Gulbuddin Hekmatiar, były premier i dawny sojusznik USA, obecnie uważany przez władze w Waszyngtonie za terrorystę; jest również skłócony z talibami.

Siły międzynarodowe pod dowództwem NATO przygotowują się do wyjścia z Afganistanu do końca roku. Otwarta pozostaje jednak kwestia paktu bezpieczeństwa, który umożliwiłby pozostanie wojsk USA w Afganistanie po 2014 roku. Decyzję w tej sprawie będzie zapewne musiał podjąć prezydent Ghani.

Talibowie rządzili Afganistanem do 2001 roku, kiedy zostali obaleni przez wojska międzynarodowej koalicji.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaprzysiężono nowego prezydenta Afganistanu Na tym stanowisku zastąpił Hamida Karzaja, który rządził Afganistanem od obalenia reżimu talibów przez międzynarodową koalicję pod wodzą USA w 2001 roku.
Akcja przeciw krwawej ofensywie talibów Władze wysłały siły specjalne, policję i armię, by przerwać rzeź, w której zginęło co najmniej 80 osób.
Komisja opublikowała oficjalne wyniki wyborów Przyszły prezydent Afganistanu Aszraf Ghani uzyskał ponad 55 procent głosów w drugiej turze wyborów prezydenckich.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)