Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sytuacja w Afganistanie. Atak kamikaze w najlepiej strzeżonym budynku stolicy

0
Podziel się:

Szef policji w Kabulu cudem uniknął śmierci.

Sytuacja w Afganistanie. Atak kamikaze w najlepiej strzeżonym budynku stolicy
(PAP/EPA)

Szef policji w Kabulu uniknął dziś rano zamachu, ale w samobójczym ataku zginął jeden policjant, a co najmniej sześć osób zostało rannych. Do zamachu przyznali się talibowie. Doszło do niego w jednym z najbardziej strzeżonych miejsc stolicy Afganistanu.

Do eksplozji, którą słychać było w całym mieście, doszło o godzinie 9 czasu miejscowego (5.30 czasu polskiego). Siedziba policji jest otoczona wysokim betonowym murem, strzeżona przez uzbrojonych po zęby policjantów, którzy sprawdzają wszystkich wchodzących, a wszędzie pracują kamery.

_ - Mam się dobrze, lecz zginął jeden z moich najlepszych oficerów, a sześć innych osób jest rannych _ - powiedział AFP szef policji, generał Zahir Zahir.

_ - To był kamikadze w policyjnym mundurze. Gdy go zatrzymano, usiłował wejść do pokoju, gdzie się znajdowałem i w tym momencie zdetonował ładunek wybuchowy _ - dodał Zahir.

Do zamachu przyznali się na Twitterze talibowie, twierdząc, że zginęło w nim wiele osób.Talibowie zwiększyli liczbę dokonywanych ataków na afgańską armię i policję, aby podkopać autorytet wspieranego przez Zachód rządu i osłabić siły afgańskie, w czasie gdy większość zagranicznych oddziałów przygotowuje się do wycofania się z kraju z końcem roku.

Według szacunków afgańskiego ministerstwa obrony w zeszłym roku zginęło ponad 4,4 tys. żołnierzy. Władze afgańskie podpisały z USA dwustronne porozumienie w sprawie bezpieczeństwa oraz osobne porozumienie z NATO. Dzięki nim w kraju po 2014 r. pozostanie ponad 10 tys. zagranicznych żołnierzy, którzy będą szkolić siły afgańskie i im doradzać.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostatnie brytyjskie wojska wracają do kraju Bilans brytyjskiej obecności w Afganistanie to 453 poległych żołnierzy i ponad 37 mld funtów wydatków poniesionych na operację wojskową w tym kraju.
Zamachy w stolicy. Nie żyje sześć osób Do ataku doszło dzień po podpisaniu przez afgańskie władze ze Stanami Zjednoczonymi dwustronnego paktu o bezpieczeństwie.
Akcja przeciw krwawej ofensywie talibów Władze wysłały siły specjalne, policję i armię, by przerwać rzeź, w której zginęło co najmniej 80 osób.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)