Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Są oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych

W głosowaniu na listy partyjne zwyciężył Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 procent poparcia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Atlantic Council)

Centralna Komisja Wyborcza Ukrainy oświadczyła, że w głosowaniu na listy partyjne zwyciężył Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka, zdobywając 22,14 procent poparcia. Na drugim miejscu znalazł się prezydencki Blok Petra Poroszenki, który uzyskał 21,81 procent.

Kolejne pozycje przypadły: partii Samopomoc mera Lwowa Andrija Sadowego (10,97 proc.), Blokowi Opozycyjnemu, który wywodzi się z Partii Regionów zbiegłego prezydenta Wiktora Janukowycza (9,43 proc.), populistycznej Radykalnej Partii Ołeha Laszki (7,44 proc.) oraz Batkiwszczynie b. premier Julii Tymoszenko (5,58 proc.).

Pozostałe partie, które startowały w tych wyborach, nie przekroczyły obowiązującego na Ukrainie 5-procentowego progu. W wyborach parlamentarnych 26 października Ukraińcy wybierali połowę 450-osobowej Rady Najwyższej z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a połowę - w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Ze względu na to, że wyborów nie przeprowadzono na okupowanym przez Rosję Krymie ani na opanowanych przez prorosyjskich separatystów i rosyjskie wojska terytoriach na wschodzie kraju, w parlamencie nie zasiądzie 450, a jedynie 423 posłów. Nazwiska dwóch z nich nie zostały jeszcze ustalone ze względu na spór o wynik wyborów w dwóch okręgach jednomandatowych. Na jego rozwiązanie CKW dała 15 dni.

Opublikowane wczoraj wieczorem wyniki głosowania na listy partyjne i kandydatów w okręgach jednomandatowych wskazują, że najwięcej posłów w nowym parlamencie będzie miał Blok Petra Poroszenki, W jego frakcji zasiądzie 132 deputowanych. Front Ludowy Jaceniuka zdobył 82 mandaty, a Samopomoc - 33.

Prorosyjski Blok Opozycyjny będzie miał w Radzie Najwyższej 29 przedstawicieli, Radykalna Partia 22, Batkiwszczyna 19 a nacjonalistyczna Swoboda 6 reprezentantów wyłonionych w okręgach jednomandatowych. Z tych samych okręgów do parlamentu weszło po jednym deputowanym partii: Silna Ukraina, Zastup, Wola i Prawy Sektor. 94 nowych posłów startowało w wyborach jako kandydaci niezależni.

Czytaj więcej w Money.pl
Podano wyniki "wyborów" w Donbasie Zwycięzcami wyborów w separatystycznej i nieuznawanej przez Ukrainę Donieckiej Republice Ludowej (DRL) oraz Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) zostali...obecni przywódcy.
Polska premier skomentowała wyniki wyborów _ - Jeśli będzie dość szybko utworzony rząd, to jest szansa na bardzo szybkie reformy, które zapowiadał prezydent Poroszenko _.
Wybory na Ukrainie. Są pierwsze sondażowe wyniki Najniższą frekwencję odnotowano w obwodach ługańskim i donieckim, gdzie trwa konflikt zbrojny.
Tagi: wybory na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz