Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory na ukrainie
26.10.2014 22:25

Sytuacja na Ukrainie. Poroszenko liczy na szybkie rozmowy ws. koalicji

Petro Poroszenko liczy, iż konsultacje w sprawie utworzenia koalicji parlamentarnej rozpoczną się już jutro i zakończą w ciągu 10 dni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Flickr)

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko powiedział po zakończeniu dzisiejszych wyborów parlamentarnych, że liczy, iż konsultacje w sprawie utworzenia koalicji parlamentarnej rozpoczną się już jutro i zakończą w ciągu 10 dni.

Zapowiedział też, że zgłosi kandydata na premiera, którego zaproponuje koalicja. Podkreślił, że podstawą koalicji będzie jego Blok Petra Poroszenki, a Front Ludowy dotychczasowego premiera Arsenija Jaceniuka będzie głównym partnerem przy formowaniu większości parlamentarnej.

Prezydent wyraził nadzieję, że _ dziesięć dni, które prawo przewiduje dla ogłoszenia oficjalnych wyników wyborów, to więcej niż dosyć _, żeby zakończyć wszystkie rozmowy i w sprawie premiera, i przewodniczącego parlamentu, w sprawie formowania nowego rządu oraz kierowniczych organów Rady Najwyższej. Poroszenko wyraził też opinię, że w nowym rządzie liczba ministerstw będzie mniejsza.

Poroszenko zadowolony ze wstępnych wyników

Według prezydenta Ukrainy, wyniki dzisiejszych wyborów parlamentarnych pokazują, że Ukraińcy poparli jego plan zakończenia konfliktu z separatystami na wschodzie kraju, demokratyczne reformy oraz prozachodni kurs.

- _ Większość wyborców opowiedziała się za siłami politycznymi, które popierają prezydencki plan pokojowy i zabiegają o polityczne rozwiązanie sytuacji w Donbasie _ - głosi oświadczenie, zamieszczone na prezydenckiej stronie internetowej po ogłoszeniu wyników sondaży exit-poll.

Poroszenko wyraził oczekiwanie, że koalicja sił politycznych w nowej Radzie Najwyższej zostanie sformowana w najbliższym czasie i podkreślił, że zwlekać z reformami nie wolno. Zapewnił, że będzie maksymalnie przyspieszał proces, który powinien się zakończyć utworzeniem nowego rządu i przyjęciem pierwszego pakietu reformatorskich ustaw.

- _ Rezultaty sondaży exit-poll pokazują, że nie popełniłem błędu, podejmując decyzję o przedterminowych wyborach parlamentarnych _ - oświadczył Poroszenko i wyraził przekonanie, że gdy ogłoszone zostaną oficjalne rezultaty, będzie mógł powiedzieć, iż jako prezydent jest zadowolony z wyników głosowania.

Według Narodowego Exit-poll prezydencki Blok Petra Poroszenki odniósł zwycięstwo w tych wyborach, zdobywając 23 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Front Ludowy premiera Arsenija Jaceniuka (21,3 proc.). W sumie proeuropejskie siły zdominowały wybory.

Czytaj więcej w Money.pl
Aleksander Kwaśniewski o wynikach sondaży Wyniki wyborów są dobre dla Ukrainy, bo dają możliwość stworzenia silnej koalicji proeuropejskiej - ocenił były prezydent.
Wybory na Ukrainie. Są pierwsze sondażowe wyniki Najniższą frekwencję odnotowano w obwodach ługańskim i donieckim, gdzie trwa konflikt zbrojny.
Wybory na Ukrainie w cieniu wojny. Poroszenko w Donbasie Terroryści odgrażają się, że za głosowanie do Ukraińskiej Rady Najwyższej będą karać śmiercią.
Tagi: wybory na ukrainie, ukraina, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz