Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Parlament walczy z korupcją w kraju

0
Podziel się:

Parlament przyjął Narodową Strategię Walki z Korupcją oraz ustawę o prokuraturze, co pozwoli na dogłębne zreformowanie tej instytucji.

Sytuacja na Ukrainie. Parlament walczy z korupcją w kraju
(PAP/EPA)

Rada Najwyższa Ukrainy uchwaliła w drugim i ostatnim czytaniu pakiet ustaw antykorupcyjnych, w którym jedną z głównych decyzji jest utworzenie Narodowego Biura Antykorupcyjnego. Zwolennikiem nowych ustaw jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.

Parlament przyjął także Narodową Strategię Walki z Korupcją oraz ustawę o prokuraturze, co pozwoli na dogłębne zreformowanie tej instytucji._ - Dokonaliśmy znaczącego kroku na rzecz walki z korupcją, która jest rakiem, niszczącym nasze państwo _ - oświadczył po głosowaniach prezydent Poroszenko.

Strategia antykorupcyjna należy do pakietu ustaw, o które apelował do władz ukraińskich Międzynarodowy Fundusz Walutowy, uzależniając od jego przyjęcia dalszą pomoc finansową dla Kijowa.

Narodowe Biuro Antykorupcyjne pozostanie poza dotychczasowym systemem organów ścigania i będzie podlegało parlamentowi. Biuro ma zajmować się prowadzeniem spraw korupcyjnych przede wszystkim wśród deputowanych do parlamentu i członków rad niższych szczebli, urzędników rządowych, sędziów, prokuratorów, wojskowych i kierownictwa firm, w których państwo ma ponad 50 proc. udziałów.

Narodowa Strategia Walki z Korupcją rozłożona jest na najbliższe trzy lata. Dokument mówi m.in. o przejrzystości w finansowaniu wyborów oraz działalności partii politycznych. Czytamy w nim o reformie w sferze przetargów państwowych, ograniczeniu immunitetu sędziów, ograniczeniu kompetencji prokuratury i usunięciu barier w prowadzeniu biznesu, które sprzyjają korupcji.

W Indeksie Percepcji Korupcji Transparency International w 2013 roku Ukraina zajęła 144. miejsce pośród 175 badanych krajów, uzyskując 25 punktów w 100-stopniowej skali, gdzie 0 oznacza największe skorumpowanie, a 100 najwyższą transparentność. W tym samym rankingu Polska zajęła 38. miejsce.

W ubiegłym tygodniu goszcząca w Kijowie wysokiej rangi przedstawicielka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland zapowiedziała, że jej kraj będzie uważnie śledził wdrażanie przez Ukrainę ustaw antykorupcyjnych. Oceniła wówczas, że korupcja jest obecnie największym zagrożeniem dla przyszłości Ukrainy.

Czytaj więcej w Money.pl
Białorusini popierają stanowisko Rosji Większość, bo 52,2 procent respondentów jest zdania, że do władzy na Ukrainie doszli faszyści.
Ukraina walczy z korupcją, a środowiska protestują. Jutro ważna decyzja Ustawy poważnie ograniczą możliwość zarabiania naprawdę wielkich pieniędzy.
Coraz więcej pracowników z Ukrainy w Polsce _ Obywatele Ukrainy są to osoby bardzo samowystarczalne _ - podkreśla Marta Biernat z Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)