Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Jaceniuk przestrzega Rosję

0
Podziel się:

Mińskie ustalenia to jedyny dokument, który może być podstawą deeskalacji. Podpisaliście to wykonujcie - powiedział szef rządu.

Sytuacja na Ukrainie. Jaceniuk przestrzega Rosję
(Ybilyk/wikimedia commons)
bEKVQQzV

Rosja powinna przestrzegać ustaleń pokojowych z Mińska lub zostać ukarana za ich łamanie zaostrzeniem sankcji - oświadczył premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk po spotkaniu w Kijowie z wicepremierem i szefem MSZ Belgii Didierem Reyndersem.

_ - Mińskie ustalenia to jedyny dokument, który może być podstawą deeskalacji. Podpisaliście to wykonujcie _ - powiedział szef ukraińskiego rządu. Jaceniuk przekazał, że sytuacja na wschodzie jego kraju, gdzie trwają walki ze wspieranymi przez Rosję separatystami, była jednym z tematów rozmów z wicepremierem Belgii.

Jeśli Rosja nie będzie realizowała porozumień, powinna za to zostać ukarana, _ w tym także nowymi sankcjami _ - podkreślił premier Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że władze w Kijowie nadal liczą na wsparcie państw europejskich na rzecz przeprowadzenia koniecznych reform.

bEKVQQzX

_ - Będziemy sprzyjali temu procesowi (reform) poprzez Radę Europy _ - oświadczył ze swej strony Reynders, którego kraj pełni obecnie przewodnictwo w tej organizacji.

We wrześniu w Mińsku odbyły się dwie rundy rozmów na temat pokoju w Donbasie, w których uczestniczyli wysłannicy Ukrainy, Rosji i OBWE. Podpisano memorandum, przewidujące zawieszenie broni oraz utworzenie zdemilitaryzowanej strefy buforowej na wschodzie Ukrainy. Zadecydowano także wówczas o zatrzymaniu się oddziałów i sił wojskowych obu stron na linii według stanu z 20 września. Memorandum przewidywało zakaz użycia jakiejkolwiek broni oraz prowadzenia działań ofensywnych.

Wprowadzono też zakaz rozmieszczania broni ciężkiej i sprzętu wojskowego w rejonach zamieszkanych, a także nowych min i zapór inżynieryjnych. Zapory, które zainstalowano wcześniej, miały zostać usunięte. Ukraina twierdzi, że separatyści nie przestrzegają zapisów porozumienia.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina w NATO? "Nie należy jej pouczać!" Ministrowie spraw zagranicznych Czech i Litwy zareagowali na kontrowersyjne słowa przywódcy Czech.
Ukraina reaguje na ruchy rosyjskich wojsk Na wschodzie kraju jest 7,5 tys. rosyjskich żołnierzy.
Ukraina: "Rozejm istnieje tylko na papierze" Generał NATO powiedział, że oddziały rosyjskie _ dysponują potencjałem zdolnym do wywierania presji na Ukrainę _.
bEKVQQAy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)