Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sytuacja na Ukrainie. Europa zaniepokojona

0
Podziel się:

Prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wystosowali wspólny apel.

Sytuacja na Ukrainie. Europa zaniepokojona
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Prezydent Francji Francois Hollande, kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zaapelowali wspólnie w niedzielę o _ natychmiastowe zawieszenie broni na wschodzie Ukrainy _ - poinformował Pałac Elizejski.

Powiadomiono, że prezydent Hollande przeprowadził ponad 45-minutową rozmowę z kanclerz Merkel i prezydentem Poroszenką, dotyczącą sytuacji na Ukrainie; rozmówcy wyrazili żal z powodu fiaska sobotniego spotkania w Mińsku grupy kontaktowej i zaapelowali o natychmiastowe zawieszenie broni.

AFP pisze, że spotkanie grupy kontaktowej w stolicy Białorusi nie przyniosło oczekiwanej deeskalacji napięć po dziewięciu miesiącach konfliktu, w którym śmierć poniosło ponad 5 000 ludzi.

Grupa kontaktowa ds. kryzysu na Ukrainie to przedstawiciele OBWE, Ukrainy i Rosji. W Mińsku pojawili się też reprezentanci dwóch samozwańczych republik: donieckiej i ługańskiej. Nie przybyli jednak z tych republik sygnatariusze dokumentów podpisanych we wrześniu, również w Mińsku, przewidujących m.in. wstrzymanie ognia w strefie walk i wycofania broni ciężkiej.

Uczestnicząca w sobotnich rozmowach w Mińsku OBWE zarzuciła w niedzielę przedstawicielom separatystów, że domagali się rewizji protokołu i memorandum, czyli dokumentów przyjętych we wrześniu, które miały stanowić podstawę uregulowania konfliktu.

W ciągu ostatniej doby we wschodniej Ukrainie zginęło co najmniej 17 cywilów. Armia ukraińska podała, że w walkach z separatystami zginęło ostatniej doby 13 żołnierzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Poroszenko chce samolotów. Ostrzega _ Możemy mieć destabilizację nie tylko na Ukrainie i w Europie, ale i na poziomie globalnym _ - ostrzegł prezydent.
Balcerowicz przeprowadzi kolejną "terapię szokową"? Jak piszą ukraińskie media, Kijów jest bardzo zainteresowany polskimi doświadczeniami w tym obszarze.
Pomoc dla Ukrainy. Nowe zalecenia W dokumencie, który został przygotowany w ostatecznej wersji w piątek, przewidziano konkretne posunięcia, które powinny zapewnić realizację podstawowych kroków zmierzających do deeskalacji konfliktu.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)