Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
syria
14.01.2014 07:50

Syryjskie kobiety chcą uczestniczyć w Genewie

Grupa syryjskich kobiet zwróciła się o pozwolenie do specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdara Brahimiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Grupa syryjskich kobiet zwróciła się w poniedziałek do specjalnego wysłannika ONZ i Ligi Arabskiej do Syrii Lakhdara Brahimiego, by pozwolił im uczestniczyć 22 stycznia w międzynarodowej konferencji na temat zakończenia wojny w tym kraju.

Kobiety powinny stanowić co najmniej 30 proc. wszystkich zespołów negocjacyjnych w czasie konferencji, a przyszła konstytucja kraju powinna gwarantować równość wszystkich syryjskich obywateli, równouprawnienie kobiet i mężczyzn oraz karać wszelkie formy dyskryminacji i przemocy wobec kobiet - postulowała na spotkaniu w Genewie grupa 47 kobiet mieszkających w Syrii i poza tym krajem.

Cztery przedstawicielki syryjskich organizacji kobiecych mają we wtorek spotkać się z Brahimim, żeby omówić szczegóły swoich propozycji, które już wcześniej z nim konsultowały - poinformowała Phumzile Mlambo-Ngcuka, przedstawicielka organizacji UN Women, zajmującej się działaniem na rzecz równości kobiet i mężczyzn oraz walką z ubezwłasnowolnieniem kobiet.

Sabah Alhallak powiedziała, że kobiece organizacje opracowują zasady nowej ustawy zasadniczej od 2011 r., biorąc przykład z innych krajów arabskiej wiosny. - _ Kobiety (z Syrii) obserwowały to, co działo się w Tunezji, Egipcie i Libii, i wyciągnęły naukę, żeby opracować własną drogę _ - zauważyła.

Znana syryjska działaczka na rzecz praw kobiet Kefah ali Deeb zwróciła uwagę, że teraz najpilniejszą sprawą jest _ zwolnienie z więzień setek tysięcy ludzi, którzy tam umierają _. Syryjka powiedziała agencji Reutera, że w więzieniu wojskowym w Damaszku codziennie ginie 30 osób, głównie wskutek tortur, czy niedożywienia. - _ Jeśli powiem ci, że są dzieci, które jedzą liście z drzew, musisz mi uwierzyć. To nie mój wymysł _ - dodała.

Czytaj więcej [ ( http://static1.menstream.pl/i/art/60/282940_mhp.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-reportaze-i-wywiady/polscy-syryjczycy-tez-walcza-imad-al-dahabi-pojechal-z-corka-w-sam-srodek-wojny-by-niesc-pomoc,0,1380663.html) *Polscy Syryjczycy też walczą. Zobacz, jak * Poznaj historie ludzi, którzy uciekli z kraju już kilkadziesiąt lat temu. Po co teraz wracają? - _ Nie możemy milczeć w obliczu takich wydarzeń w Syrii jak śmierć, masowa zagłada, głód i przemieszczanie się setek tysięcy syryjskich rodzin wewnątrz Syrii, jak i poza jej granicami, a także szerzenie się terroryzmu, przemocy, trwające zatrzymania, porwania, niszczenie infrastruktury, czy rozwój chorób, w tym zwłaszcza u dzieci _ - podkreśliła Deeb, cytowana przez agencję Associated Press.

Rafif Jouejati, która jest rzeczniczką powstańczych komitetów koordynacji lokalnej w Syrii, powiedziała, że jeśli Genewa 2 zawiedzie, to organizacje kobiece będą wzywały do kolejnej konferencji pokojowej. _ Jesteśmy prawniczkami, inżynierami, profesorkami, gospodyniami domowymi, pielęgniarkami - stanowimy połowę społeczeństwa _ - podkreśliła.

Genewa 2, która ostatnio planowana jest na 22 stycznia, była wielokrotnie przekładana, m.in. z powodu sporów wokół listy zaproszonych krajów oraz udziału głęboko podzielonej opozycji. Z przyczyn logistycznych ma się ostatecznie odbyć w szwajcarskim kurorcie Montreux; została zainicjowana przez USA i Rosję.

Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka ocenia, że prawie trzy lata konfliktu w Syrii kosztowały życie ponad 130 tysięcy ludzi. (

Czytaj więcej w Money.pl
Syria: 500 ofiar walk na północy kraju Informacje dotyczą walk, które od tygodnia trwają na północy kraju w prowincjach kontrolowanych przez przeciwników władz w Damaszku.
Syria spełnia obietnicę w sprawie broni Organizacja do spraw Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) poinformowała dzisiaj, że chemikalia, dostarczone z dwóch obiektów do portu w Latakii, załadowano na duński frachtowiec.
Asad powinien sobie darować reelekcję - Uwagi prezydenta Syrii sugerujące, że mógłby on ubiegać się o reelekcję w 2014 roku nie pomagają w rozwiązaniu sytuacji - uważa rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Michaił Bogdanow.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz