Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Syryjski dżihad zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii

0
Podziel się:

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie.

Syryjski dżihad zagrożeniem dla bezpieczeństwa Wielkiej Brytanii
(RachelH_/CC/Flickr)

Brytyjska policja i służby bezpieczeństwa są przekonane, że udaremniły przygotowany w Syrii terrorystyczny spisek mający na celu dokonanie ataku z użyciem broni palnej w Londynie - donosi dzisiejszy _ Times _, nie podając bliższych szczegółów.

Od początku tego roku aresztowano 16 osób w drodze do Syrii, przygotowujących się do wyjazdu, bądź stamtąd powracających wobec 24 aresztowanych w całym 2013 roku - informuje gazeta.

Władze bezpieczeństwa oceniają, że liczba obywateli brytyjskich bądź osób posiadających prawo pobytu na Wyspach przebywających w Syrii w okresie zbrojnego konfliktu, lub tych, którzy stamtąd powrócili, wynosi 300-400. Niektórzy mogli uczestniczyć w walkach bądź przejść przeszkolenie.

To o wiele więcej niż ok. stu obywateli i stałych rezydentów, którzy według szacunków brytyjskich służb zaangażowali się po stronie ugrupowania islamistów Al-Szabab w Somalii.

Niektórym zatrzymanym przez brytyjskie służby, których podejrzewano, że zaangażowali się w dżihad w Syrii MSW konfiskuje paszport lub odmawia wydania go. Nasilono też kontrole na lotniskach wobec osób podróżujących do Turcji.

Powołując się na społeczny interes MSW skonfiskował paszport m. in. Moazzamowi Beggowi, byłemu więźniowi Guantanamo, obecnie działaczowi grupy Cage zajmującej się obroną praw więźniów, po jego wizycie w syryjskim Aleppo.

Czytaj więcej w Money.pl
Wezwał dżihadystów do ataku na Bagdad _ - To jedyna okazja, nie straćcie jej (...). Bądźcie na pierwszej linii i idźcie na Bagdad i dalej na południe - _ wezwał przywódca ISIL Abu Bakr al-Bagdadi.
Specjalna jednostka ściga ważnego zbiega Specjalny Pułk Rozpoznawczy - elitarna jednostka wspierająca działania brytyjskich sił specjalnych SAS i SBS została zaangażowana w ściganie domniemanego terrorysty Mohammeda Ahmeda Mohameda.
Terrorysta uciekł przebrany za kobietę Podejrzewany o związki z somalijskimi islamistami 27-letni Mohammed Ahmed Mohamed, któremu brytyjska policja ograniczyła swobodę poruszania, wymknął się.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)