Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syryjska opozycja, podzielona jak nigdy, spotyka się w Stambule

0
Podziel się:

Chodzi o próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2.

Syryjska opozycja, podzielona jak nigdy, spotyka się w Stambule
(PAP/EPA)

Syryjska opozycja rozpoczęła rozmowy, w których podejmować będzie próbę uzgodnienia wspólnego stanowiska w sprawie udziału w ewentualnej konferencji pokojowej Genewa 2. Spotkanie ma potrwać do jutrzejszego wieczoru.

Kilka dni przed spotkaniem specjalny wysłannik ONZ i Ligi Arabskiej Lakhdar Brahimi ubolewał, ze _ syryjska opozycja jest podzielona i nie jest gotowa do rozmów, stanowiąc jeden z problemów przed konferencją _.

Celem konferencji Genewa 2, na której zorganizowanie naciskają Rosja i USA, jest zgromadzenie przy stole rozmów delegacji zarówno syryjskiej opozycji, jak i reżimu w Damaszku. Konferencję wielokrotnie odkładano, m.in. z powodu sporów między światowymi mocarstwami, podziałów wewnątrz syryjskiej opozycji oraz nieprzejednanych stanowisk reżimu prezydenta Baszara el-Asada i syryjskich rebeliantów.

Problemem dla organizatorów konferencji jest skład delegacji ze strony syryjskiej opozycji z powodu rozbieżności w jej łonie oraz zagrożenia ze strony radykalnych ugrupowań zbrojnych. Między grupami składającymi się na antyreżimową opozycję w Syrii istnieją poważne podziały; została ona już poważnie osłabiona przez wewnętrzne konflikty oraz odejście niektórych ugrupowań islamistycznych, które często wdają się ostatnio w zbrojne starcia z siłami umiarkowanej opozycji.

George Sabra, przywódca Narodowej Rady Syryjskiej (NRS), jednego z najważniejszych ugrupowań opozycyjnych, w październiku zapowiedział, że NRS wycofa się z Syryjskiej Koalicji Narodowej, jeśli weźmie ona udział w proponowanej konferencji pokojowej w Genewie.

We wrześniu obecny przywódca Koalicji Ahmad Dżarba oświadczył, że ugrupowanie to jest gotowe wziąć udział w proponowanej konferencji, jeśli celem będzie utworzenie syryjskiego rządu tymczasowego z wszelkimi uprawnieniami.

Czytaj więcej w Money.pl
Niech Syryjczycy zdecydują w Genewie Brahimi odbywa obecnie podróż po regionie, kontynuując działania na rzecz zorganizowania w Genewie konferencji pokojowej.
Ponad 600 tysięcy uchodźców z Syrii trafi do... Liczba uchodźców z Syrii, którzy przedostali się na terytorium Turcji przekroczyła 600 tysięcy.
Dwaj piloci porwani w Libanie są wolni Piloci zostali uwolnieni w ramach porozumienia, które zakładało też wypuszczenie 9 szyickich pielgrzymów z Libanu uprowadzonych w Syrii w maju 2012 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)