Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria. Ponownie użyto broni chemicznej?

0
Podziel się:

Agencja Reutera podaje, że do ataku miało dojść na przedmieściu Damaszku zwanym Harasta.

Syria. Ponownie użyto broni chemicznej?
(Marabbi/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)

Opozycja oskarżyła siły rządowe o ponowne użycie broni chemicznej w Damaszku; na YouTubie zamieszczono zdjęcia ratowanych przez lekarzy czterech mężczyzn, którzy mieli być poddani działaniu gazu bojowego.

Agencja Reutera podaje, że do ataku miało dojść na przedmieściu Damaszku zwanym Harasta, zastrzega jednak, że jej dziennikarzom nie udało się potwierdzić informacji zamieszczonych na YouTubie.

Nagranie wideo ukazuje mężczyzn, którym podawany jest tlen, a głos spoza kadru informuje, że siły prezydenta Baszara el-Asada "użyły gazu w Haraście"; głos dodaje, że broni chemicznej użyto tam również w piątek. Nie wiadomo jednak, czy były ofiary śmiertelne.

W sobotę syryjskie media rządowe i rebelianci poinformowali, że poprzedniego dnia użyto gazu trującego w miejscowości Kfar Zeita w prowincji Hama w środkowej Syrii. Strony konfliktu oskarżają się nawzajem o ten atak, w którym wielu ludzi odniosło obrażenia.

Według mającego siedzibę w Wielkiej Brytanii Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka mieszkańcy Kfar Zeita mieli problemy z oddychaniem. Państwowa telewizja syryjska twierdzi, że w Kfar Zeita członkowie powiązanego z Al-Kaidą Frontu Al-Nusra użyli chloru, zabijając dwóch ludzi i powodując obrażenia u ponad 100.

W grudniu misja ekspertów ONZ ustaliła, że pod Damaszkiem 21 sierpnia 2013 roku doszło do użycia gazów bojowych. Zginęło ponad 1400 ludzi. USA i ich sojusznicy winą za tamten atak obciążyli siły reżimu syryjskiego. Damaszek twierdzi, że ataku dokonali rebelianci. Zawarcie porozumienia w sprawie likwidacji broni chemicznej uchroniło Syrię przed amerykańskim atakiem odwetowym za użycie gazów bojowych.

Do połowy kwietnia władze Syrii wywiozły z kraju prawie dwie trzecie swojego arsenału - poinformowała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW); nie zrealizowały jednak obietnicy, zgodnie z którą broń ta miała być zlikwidowana do 5 lutego 2014 roku. Likwidacja syryjskiego arsenału postępuje opornie, m.in. ze względu na niestabilną sytuację w kraju, ale proces jest kontynuowany. Damaszek zobowiązał się zrealizować ten plan do końca kwietnia.

Czytaj więcej w Money.pl
Syria już wkrótce bez broni chemicznej? _ Władze Syrii planują w tym miesiącu wywieźć z kraju dużą partię broni chemicznej _ - powiedział rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Giennadij Gatiłow.
Kerry apeluje o szybsze usuwanie broni z Syrii Sekretarz stanu USA spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Rosji Siergiejem Ławrowem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)