Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syria chce szczegółów przed decyzją o udziale w konferencji pokojowej

0
Podziel się:

Taką opinię wygłosił dziś syryjski minister informacji. Powiedział, że Syria nie zamierza uczestniczyć w żadnych politycznych działaniach czy spotkaniach, które bezpośrednio lub pośrednio naruszają suwerenność państwa.

Syria chce szczegółów przed decyzją o udziale w konferencji pokojowej
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Władze Syrii przed podjęciem decyzji o udziale w zaproponowanej przez USA i Rosję konferencji pokojowej chcą poznać szczegóły na jej temat i podkreślają, że o losie prezydenta kraju Baszara el-Asada mogą zdecydować - w głosowaniu - tylko sami Syryjczycy.

Taką opinię wygłosił dziś syryjski minister informacji Omran Ahid ez-Zubi cytowany przez agencję SANA. Minister powiedział, że Syria nie zamierza uczestniczyć w żadnych politycznych działaniach czy spotkaniach, które bezpośrednio lub pośrednio naruszają suwerenność państwową.

Na początku maja Rosja i USA uzgodniły, że zwołają jeszcze przed końcem bieżącego miesiąca międzynarodową konferencję pokojową, której celem będzie zakończenie krwawego konfliktu wewnętrznego w Syrii; dotychczas zginęło w nim ponad 80 tysięcy ludzi.

W ubiegłym tygodniu anonimowy przedstawiciel rosyjskich władz powiedział, że zwołanie konferencji przed końcem maja nie będzie możliwe; wskazał przy tym na spory co do tego, kto powinien brać udział w syryjskim procesie pokojowym.

Minister es-Zubi powiedział, że Syria chce politycznego rozwiązania, lecz nie zamierza uczestniczyć w przedsięwzięciach, gdzie będzie dyskutowana rola prezydenta Asada.

Syryjska opozycja jest bardzo podzielona, lecz od początku protestów domaga się ustąpienia prezydenta. Reżim w Damaszku stoi na stanowisku, że los Asada zostanie rozstrzygnięty w wyborach prezydenckich zaplanowanych na 2014 rok.

Czytaj więcej w Money.pl
Obama bierze się za Syrię. Wspólnie z nimi Syria była jednym z tematów poniedziałkowego spotkania Obamy z brytyjskim premierem Davidem Cameronem w Białym Domu.
F-16 zniknął z radarów. Blisko granicy z Syrią Siły zbrojne Turcji poinformowały w poniedziałek, że straciły kontakt z jednym ze swych myśliwców F-16.
Izrael zaatakował Rosję. Poszło o Syrię Rosja sprzedając broń prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi wspiera niestabilność na Bliskim Wschodzie - atakuje izraelski minister.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)