Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Syn Kaddafiego: "Nie boimy się!" - bombardowań

0
Podziel się:

Francja chce szybko zacząć ataki na siły Kaddafiego. Amerykanie ostrożni, a syn libijskiego przywódcy mówi: Nie boimy się. No, dalej!.

Syn Kaddafiego: "Nie boimy się!" - bombardowań
(PAP/EPA)
bECKUaOJ

Francja weźmie udział w operacji wojskowej przeciwko Libii - oświadczył rzecznik francuskiego rządu Francois Baroin. Wkrótce mają nastąpić ataki przeciwko siłom Muammara Kaddafiego, które walczą z antyrządowymi powstańcami. *Również Norwegia ma zamiar przyłączyć się do międzynarodowej interwencji przeciwko wojskom reżimu - poinformował norweski dziennik _ Verdens Gang _, powołując się na minister obrony Grete Faremo. tymczasem syn libijskiego przywódcy, Saif al-Islam Kaddafi oświadczył, że *Libia nie odczuwa strachu po przegłosowaniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która przewiduje ataki z powietrza na siły rządowe.

Rzecznik francuskiego rządu zapowiedział, że do ataków militarnych, możliwych dzięki przyjęciu w nocy rezolucji w sprawie Libii przez Radę Bezpieczeństwa ONZ, dojdzie _ szybko _, _ za kilka godzin _ i że _ Francuzi wezmą w nich udział _.

W wypowiedzi dla radia RTL Francois Baroin sprecyzował, że nie ma mowy o okupacji Libii, ale o pomocy powstańcom, aby pokonali siły Kadafiego. - _ Ta interwencja militarna nie jest, przypominam, okupacją terytorium libijskiego, ale jest wojskowym środkiem działania, który ma ochronić naród libijski i pozwolić mu zrealizować swoje pragnienie wolności _ - dodał rzecznik.

bECKUaOL

- _ Przyłączymy się do operacji, lecz jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić w jaki sposób. Wysłanie lotnictwa byłoby rzeczą naturalną _ - powiedziała norweska minister obrony.

Jak sprecyzowała Grete Faremo, jedną z możliwości byłoby wysłanie myśliwców, a także przeprowadzenie operacji humanitarnych z użyciem transportu powietrznego.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/178/t135090.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/francuzi;zadowoleni;z;apelu;ligi;arabskiej,78,0,793166.html) Francuzi zadowoleni z apelu Ligi Arabskiej
W nocy z czwartku na piątek Rada Bezpieczeństwa ONZ, na wniosek Francji i Wielkiej Brytanii, uchwaliła rezolucję de facto zezwalającą na operacje militarne w Libii w obronie ludności cywilnej.

bECKUaOR

Wprowadzenie strefy zakazu lotów nad Libią może zająć nawet tydzień - uważa szef sztabu amerykańskich sił powietrznych generał Norton Schwartz. - _ Będzie to bez wątpienie wymagało zasobów w Europie jak i tych znajdujących się w USA _ - przypomina agencja Associated Press wypowiedź Schwartza przed senacką komisją ds. sił zbrojnych.

Z kolei przedstawiciel władz USA, na którego powołuje się BBC uważa, że ataki na lotnictwo Muammara Kaddafiego mogą zacząć się do niedzieli.

Jak pisze BBC, USA raczej nie będą uczestniczyły w pierwszych akcjach przeciwko Libii a Wielka Brytania i Francja, które najbardziej opowiadały się za wprowadzeniem strefy zakazu lotów, mogą zyskać wsparcie logistyczne z krajów arabskich.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t135021.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;zrywa;stosunki;z;francja,76,0,792652.html) Kaddafi zrywa stosunki z Francją
Jak podkreśla agencja AP, USA udzieliły poparcia dla działań militarnych, choć część amerykańskich urzędników kwestionowała wprowadzenie zakazu lotów. Być może najbardziej sceptyczny był Pentagon, który uważa ustanowienie strefy zakazu lotów jako krok równoznaczny z wojną. Wielu przedstawicieli USA obawia się, że zaangażowanie w Libii wciągnie Amerykanów w kolejny kosztowny i krwawy konflikt w kolejnym, po Iraku, kraju arabskim.

bECKUaOS

W czwartek przebywająca w Tunezji sekretarz stanu USA Hillary Clinton oświadczyła, że strefa zakazu lotów będzie wymagała działań chroniących pilotów i samoloty, _ w tym bombardowania takich celów, jak libijskie systemy obronne _.

Libia nie odczuwa strachu po przegłosowaniu przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucji, która przewiduje ataki z powietrza na siły rządowe - oświadczył cytowany przez amerykańską telewizję ABC News syn libijskiego przywódcy Muammara Kaddafiego, Saif al-Islam.

- _ Jesteśmy w naszym kraju z naszym ludem i się nie boimy _ - podkreślił młody Kaddafi. - _ Nie boimy się. No, dalej! Nie boimy się. Nie pomożecie narodowi (libijskiemu), jeśli zamierzacie zbombardować Libię, żeby pozabijać Libijczyków. Zniszczycie nasz kraj _ - grzmiał Saif al-Islam.

bECKUaOT
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/143/t135055.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zakaz;lotow;nad;libia;liga;arabska;na;tak,122,0,792954.html) Zakaz lotów nad Libią. Liga Arabska na _ Tak _ Liga Arabska uważa, że rząd Kaddafiego utracił mandat. USA popierają apel Ligi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/133/t135301.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kaddafi;nie;bedzie;litosci;dla;buntownikow,108,0,796012.html) Kaddafi: _ Nie będzie litości dla buntowników _ Jeśli rebelianci nie opuszczą Bengazi do północy, dyktator zamierza zacząć _ wielkie bombardowania _ miasta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/t135000.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wojska;kaddafiego;w;bengazi;powstancy;zaprzeczaja,119,0,795767.html) Wojska Kaddafiego w Bengazi? Powstańcy zaprzeczają Rebelianci twierdzą, że odparli atak i zestrzelili dwa samoloty.

bECKUaPm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)