Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Syn Kadafiego aresztowany. Czeka go proces

0
Podziel się:

Mężczyzna znany był z rozrzutnego i luksusowego trybu życia. Jego ulubionym sportem była piłka nożna a krajową ligę piłkarską traktował jak swoją własność.

Syn Kadafiego aresztowany. Czeka go proces
(Jesse B. Awalt/public domain/ DefenseImagery.mil)

Władze Nigru dokonały ekstradycji do Libii jednego z synów byłego dyktatora libijskiego Muammara Kadafiego (na zdj.), al-Saadiego - poinformowały władze w Trypolisie w oficjalnym komunikacie. Al-Saadi zbiegł z Libii do Nigru po obaleniu reżimu jego ojca w 2011 r.

Rząd Libii zamierza postawić go przed sądem zarzucając mu udział w tłumieniu powstania przeciwko rządom Kadafiego. Wiadomość o ekstradycji al-Saadiego została powitana przez Libijczyków na ulicach Trypolisu i innych miast z entuzjazmem.

W okresie rewolty przeciwko rządom Kadafiego al-Saadi kierował brygadą sił specjalnych, która brała udział w tłumieniu demonstracji i w walkach z powstańcami.

Al-Saadi znany był z rozrzutnego i luksusowego trybu życia. Jego ulubionym sportem była piłka nożna a krajową ligę piłkarską traktował jak swoją własność. Grał dla rozrywki w wielu libijskich klubach a nawet w jednym włoskim. Kierował też libijską federacją piłkarską i drużyną narodową.

W 1996 r. podczas meczu, który obserwował al-Saadi siły bezpieczeństwa w niejasnych okolicznościach otworzyły ogień do tłumu kibiców zabijając wiele osób. Al-Saadi jest również podejrzany o zamordowanie w 2005 r. popularnego w Libii piłkarza Baszira al-Rijaniego, który głośno krytykował reżim Kadafiego.

W rękach libijskich pozostaje już inny syn obalonego dyktatora Seif al-Islam, którego pochwycono w 2011 r. Jest on przetrzymywany w nieustalonym miejscu na zachodzie kraju przez członków jednej ze zbrojnych milicji, którzy odmawiają wydania go państwowym organom w celu postawienia przed sądem.

Czytaj więcej w Money.pl
Premierowi Tonemu Blairowi grozi proces? Rodziny około 200 ofiar zamachów bombowych Irlandzkiej Armii Republikańskiej zarzucają mu, że uniemożliwił im dochodzenie odszkodowań od Libii.
W Libii dojdzie do przelewu krwi? Dwie libijskie milicje wezwały deputowanych do parlamentu, by niezwłocznie ustąpili. Inaczej zostaną aresztowani.
Nietypowy strajk ochroniarzy lotniska Strażnicy pilnujący bezpieczeństwa w porcie lotniczym domagają się m.in. wypłacenia zaległych pensji.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)