Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sympatycy Snowdena organizują się, żeby mu pomagać

0
Podziel się:

Znani sympatycy Edwarda Snowdena zorganizowali się, by bronić zarówno jego, jak i przyszłych informatorów, ujawniających rozmaite działania, które władze wolałyby ukryć.

Sympatycy Snowdena organizują się, żeby mu pomagać
(youtube.com)

Znani sympatycy byłego współpracownika amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena zorganizowali się, by bronić zarówno jego, jak i przyszłych informatorów, ujawniających rozmaite działania, które władze wolałyby ukryć.

Projekt nazwano _ Courage _ (odwaga). Jego celem jest organizowanie pomocy prawnej ludziom, którzy upublicznią tego rodzaju informacje.

Przedsięwzięciem, o którym poinformowano w Berlinie, kieruje Sarah Harrison, współpracowniczka demaskatorskiego portalu WikiLeaks, która przejęła Snowdena w Hongkongu, dokąd uciekł z USA z tajnymi informacjami o programach globalnej inwigilacji elektronicznej służb amerykańskich, a potem towarzyszyła mu tygodniami na tranzycie moskiewskiego lotniska, zanim otrzymał tymczasowy azyl w Rosji.

_ - Byliśmy jedynymi ludźmi, którzy mogli dostatecznie szybko zareagować _ - powiedziała Harrison, ogłaszając powstanie _ Courage _.

Projekt _ Courage _ wspierają m.in.: założyciel WikiLeaks Julian Assange (już prawie dwa lata przebywa w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, chroniąc się przed ekstradycją do Szwecji, gdzie oskarżono go o przestępstwa seksualne), Daniel Ellsberg (sprawca wycieku z Pentagonu tajnego raportu o wojnie wietnamskiej w 1971 roku) i aktywista internetowy John Perry Barlow.

Snowden otrzymał w Rosji tymczasowy azyl do końca lipca, ale zapewne będzie go mógł przedłużyć. Tak przynajmniej sądzi rzecznik rosyjskiego urzędu imigracyjnego Władimir Wołoch, który powiedział w czwartek agencji Interfax, że nie powinno to nastręczać problemów. Snowden _ nie dopuścił się (w Rosji) żadnego przewinienia, a powody jego ucieczki pozostają niezmienione _ - oświadczył Wołoch i dodał, że oczekuje_ nieskomplikowanych rozmów _ w sprawie przedłużenia azylu.

Czytaj więcej w Money.pl
Snowden chciałby wrócić do USA - _ Jestem patriotą i chciałbym wrócić do domu _ - powiedział.
Niemcy rezygnują z przesłuchania Snowdena Bundestag powołał w marcu komisję śledczą do wyjaśnienia działalności amerykańskich służb w Niemczech.
Szpiegowano miliony użytkowników Yahoo Brytyjska agencja szpiegowska GCHQ przejmowała zdjęcia z kamerek internetowych milionów użytkowników Yahoo - informuje The Guardian.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)