Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Symbole religijne znikną ze ścian budynków publicznych? Decyzja się opóźni

0
Podziel się:

Na sejmowej komisji nie zjawił się przedstawiciel zwolenników zmian - Armand Ryfiński.

Symbole religijne znikną ze ścian budynków publicznych? Decyzja się opóźni
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji nie zajęła się projektem zmian w ustawie o wolności sumienia i wyznania proponowanym przez Twój Ruch. Partia chce, by nie można było wieszać symboli religijnych w budynkach publicznych oraz by uroczystości państwowe były świeckie.

Komisja nie zajęła się projektem noweli z powodu nieobecności reprezentanta wnioskodawców - Armanda Ryfińskiego. Andrzej Rozenek z TR wyjaśnił, że musiało dojść do nieporozumienia, ponieważ Ryfiński nie dostał informacji o posiedzeniu. _ - Nie wycofujemy się z propozycji tych zmian, to techniczna pomyłka _ - zapewnił.

Twój Ruch chce znowelizować ustawę tak, by wszelkie uroczystości państwowe, cywilne i wojskowe miały świecki charakter. Udział w ceremoniach religijnych osób pełniących funkcje publiczne miałby być jedynie prywatny i dobrowolny.

W projekcie nowelizacji TR chciałby zakazać wieszania symboli religijnych w siedzibach władz i innych budynkach publicznych. Można byłoby je wieszać jedynie w budynkach zarządzanych przez Kościoły i inne związki wyznaniowe. Projekt zawiera też zakaz dotowania i subwencjonowania Kościołów i innych związków wyznaniowych przez państwo i państwowe jednostki organizacyjne, ale zakłada, że mogą być od tego zakazu wyjątki.

Opinie sprzeciwiające się zmianom przesłali m.in. Episkopat Polski i prawosławny metropolita warszawski i całej Polski Sawa. _ - Nieco wykraczając poza zakres żądanej opinii zmuszony jestem zauważyć, że przedstawione mi do zaopiniowania projekt ustawy jest li tylko i wyłącznie przejawem osobliwej aktywności klubu poselskiego Twój Ruch, związanej ze zbliżającymi się wyborami do władz ustawodawczych i wykonawczych, zarówno w Polsce, jak i w Europie _ - napisał w opinii Sawa.

W swej opinii prokurator generalny Andrzej Seremet nie odniósł się do treści projektu, ale zaznaczył, że zapisy w proponowanej formie mogą rodzić wątpliwości, czy zrealizują cele zapisane w uzasadnieniu. Mogą też rodzić przyszłe spory interpretacyjne - zaznaczył Seremet. Jeszcze nie wiadomo kiedy Komisja Administracji i Cyfryzacji ponownie zajmie się projektem.

Czytaj więcej w Money.pl
"Rząd łasi się do imigracyjnego elektoratu" Francja powinna odejść od zasady sekularyzmu, by zapewnić lepszą integrację imigrantów ze społeczeństwem - zalecają autorzy zamówionego przez rząd raportu.
SLD: wolność sumienia została naruszona Rzecznik SLD uważa, że zorganizowana w zeszłym tygodniu impreza naruszała wolność wyznania.
Nie chcą symboli religijnych w urzędach Urzędnicy mają zamiar w nadchodzących tygodniach wystąpić z propozycją Karty wartości quebeckich.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)