Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
04.10.2014 10:58

Święto Ofiarowania. Tym razem bez uboju rytualnego

W ubiegłym roku doszło do utarczekmiędzy przedstawicielami społeczności muzułmańskiej a obrońcami praw zwierząt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Xinhua/eyevine/EAST NEWS)

Polscy wyznawcy islamu rozpoczęli obchody Święta Ofiarowania, czyli Kurban Bajram (Ied al-Adha). To jedna z dwóch najważniejszych w roku muzułmańskich uroczystości religijnych, czas nie tylko modlitw, ale i spotkań z bliskimi. Potrwa cztery dni.

W województwie podlaskim, gdzie są największe w kraju skupiska polskich muzułmanów pochodzenia tatarskiego, uroczystości Święta Ofiarowania odbywają się m.in. w zabytkowych meczetach w Bohonikach i Kruszynianach oraz domu modlitw w Białymstoku. W Białymstoku świątecznym uroczystościom przewodniczy mufti Tomasz Miśkiewicz Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Symbolem Kurban Bajram jest składanie ofiary ze zwierząt. Rytuał odbywa się na pamiątkę ofiary Ibrahima (Abrahama), który chciał poświęcić Bogu swego syna Ismaila (Izmaela). Zwierzęta ofiarne, najczęściej byki lub barany, fundują muzułmanie, których na to stać.

Według informacji uzyskanych od przedstawicieli podlaskich gmin muzułmańskich, tym razem nie jest przewidywany ubój rytualny, w ramach obchodów w Bohonikach i Kruszynianach, gdzie zwyczajowo taki ubój miał miejsce. Głównym powodem jest obecna sytuacja prawna dotycząca uboju rytualnego w Polsce. W ubiegłym roku w Bohonikach doszło do utarczek słownych między przedstawicielami społeczności muzułmańskiej a obrońcami praw zwierząt, którzy próbowali do uboju nie dopuścić, traktując go jako bezprawny.

Liderzy organizacji szacują, że do Związku należy ok. 5 tys. osób. W większości to polscy Tatarzy. Liczba wszystkich muzułmanów w Polsce, wliczając cudzoziemców - m.in. studentów, dyplomatów, przedsiębiorców i uchodźców - szacowana jest na 25-30 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Duchowni nie chcą w telewizji programu... Ogłoszone wczoraj wezwanie muftich to następstwo krytyki, z jaką spotkał się program "Tancerki", w którym jurorzy spośród grupy artystek wybierają tę najbardziej utalentowaną.
Brytyjczycy walczą z islamizacją...przedszkoli Specjalne środki mają zapobiec wychowywaniu dzieci w ideologii niezgodnej ze świeckim etosem oświaty i zasadami życia na Wyspach Brytyjskich.
Islam to dla nich element obcy Ponad połowa Niemców nie uważa islamu za element Niemiec - głoszą opublikowane wyniki sondażu, jaki przeprowadził instytut badania opinii publicznej Forsa na zlecenie tygodnika "Stern".
Tagi: wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz