Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Święta wolne od pracy. W 2014 roku zadziała wyrok Trybunału

0
Podziel się

W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis Kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego.

Święta wolne od pracy. W 2014 roku zadziała wyrok Trybunału
(Polaris/East News)
bEqAzkhx

W przyszłym roku pracownicy po raz pierwszy skorzystają z korzystnego dla nich wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę. W przyszłym roku w sobotę przypadają 3 maja oraz 1 listopada.

W październiku 2012 r. Trybunał Konstytucyjny uznał za sprzeczny z konstytucją przepis Kodeksu pracy, zgodnie z którym za święto przypadające w dniu wolnym od pracy pracodawcy nie musieli oddawać pracownikom dodatkowego dnia wolnego. Obowiązek ten uchylono od 2011 r., wprowadzając w zamian dodatkowy dzień wolny od pracy - święto Trzech Króli.

Od 8 października 2012 r., tzn. od dnia publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw, pracodawcy znów muszą oddawać pracownikom wolny dzień, jeśli święto przypadnie w dzień wolny z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - najczęściej chodzi o sobotę, która dla większości pracowników jest dniem wolnym.

bEqAzkhz

Za dzień świąteczny, który wypadnie w sobotę, pracodawca musi więc zmniejszyć pracownikowi wymiar czasu pracy w innym terminie. W przeciwnym razie pracownicy mogą dochodzić wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych.

W 2013 r., już po korzystnym dla pracowników wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawcy nie musieli oddawać zatrudnionym dnia wolnego z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy - żadne święto nie przypadało bowiem w sobotę.

W 2014 r. w sobotę przepadną: Święto Konstytucji 3 maja oraz 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych.

W sumie w 2014 r. przypadnie 13 dni świątecznych, wolnych od pracy, lub takich, za które można _ odebrać _ dzień wolny w innym terminie.

bEqAzkhF
Czytaj więcej w Money.pl
Donald Tusk chce rozruszać seniorów 280 milionów złotych - tyle zostanie przekazane w ciągu 6 lat na aktywizację społeczną osób po 55 roku życia. Bo tylko 31 procent z nich pracuje.
Nadgodziny przed świętami? Będą kontrole Pracodawcy, którzy łamią przepisy muszą się liczyć z karą grzywny od tysiąca do dwóch tysięcy złotych.
Masowo emigrują w poszukiwaniu pracy W tym roku na emigrację zarobkową udało się blisko 120 tys. osób.
bEqAzkia
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)