Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Święta 2015. Zginęło 30 osób, najwięcej w Wigilię

0
Podziel się:

Święta podsumowała też straż pożarna, według której były one najtragiczniejsze od kilku ostatnich lat.

Święta 2015. Zginęło 30 osób, najwięcej w Wigilię
(Piotr Kamionka/REPORTER)

301 osób zostało rannych, w 229 wypadkach drogowych, do których doszło w Wigilię i święta Bożego Narodzenia - poinformowała Komenda Główna Policji. Policjanci zatrzymali też 584 nietrzeźwych kierowców.

Jak podała w piątek KGP, najwięcej ofiar śmiertelnych było w Wigilię - 18. Także wtedy doszło do największej liczby wypadków - 113.

KGP wskazała, że do kontroli w okresie świątecznym używano m.in. wideorejestratorów zainstalowanych w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Sprawdzano prędkość, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, a zwłaszcza dzieci.

Najwięcej pijanych kierowców - 219 - zatrzymano drugiego dnia świąt. Policja zwraca uwagę, że osoby decydujące się zasiąść za kierownicą pod wpływem alkoholu ryzykują nie tylko swoim życiem, ale przede wszystkim - swych bliskich i innych użytkowników dróg.

_ - Trzeba pamiętać, że nawet niewielka dawka alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Nie ma wytłumaczenia dla osób, które wsiadają do samochodów po paru głębszych, niezrozumiałe jest też to, że czasem członkowie ich rodzin widzą to i nie reagują, pozwalając im prowadzić _ - podkreśla KGP.

Święta podsumowała też straż pożarna, według której były one najtragiczniejsze od kilku ostatnich lat: ofiar pożarów było dwa razy więcej niż w latach poprzednich.

_ W Wigilię i dwa dni świąt straż pożarna łącznie do wszystkich zdarzeń wyjeżdżała 2438 razy, czego 654 razy do gaszenia pożarów, w których zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych _ - powiedział PAP w sobotę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Dodał, że pozostałe 1632 zdarzenia dotyczyły usuwania skutków wypadków drogowych, opadów deszczu i śniegu. Zaznaczył, że 152 alarmy były fałszywe.

_ - Najtragiczniejszy był pierwszy dzień świąt, kiedy w 201 pożarach zginęło aż 11 osób, a 12 zostało rannych _ - podkreślił. - _ Trudno na razie powiedzieć, co było przyczyną tych pożarów, ale większość z nich wybuchła w nocy. Takie pożary mają to do siebie, że są bardzo późno zauważane i zgłaszane do straży pożarnej, stąd też szanse uratowania kogokolwiek maleją niemal do zera _.

Frątczak wskazywał, że o tej porze roku najczęściej do pożarów dochodzi w skutek niewłaściwej eksploatacji lub wad urządzeń, którymi dogrzewamy mieszkania - elektrycznych i gazowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Policja chce minikamer. Tak chce się chronić... Policjanci doszli do wniosku, że jeżeli są nagrywani przez obywateli, to powinni dysponować własnym materiałem.
Policjanci zaskoczeni. 5 mandatów i 4 tys. euro Funkcjonariusze z Rawenny przyznali, że po raz pierwszy mieli do czynienia z taką serią łamania przepisów w tak krótkim czasie.
Aresztowali nastolatka za obrazę prezydenta Nastolatek z miasta Konya w środkowej Turcji został aresztowany przez policję pod zarzutem dopuszczenia się obrazy prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana - podały tureckie media w czwartek.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)