Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Święczkowski i Barski nie zmieniają zdania

0
Podziel się:

Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski nie zmienili zdania - nie rezygnują z mandatu posła, ani ze statusu prokuratora w stanie spoczynku.

Święczkowski i Barski nie zmieniają zdania
(PAP/Tomasz Gzell)

Bogdan Święczkowski i Dariusz Barski nie zmienili zdania - nie rezygnują z mandatu posła, ani ze statusu prokuratora w stanie spoczynku. Dziś mija termin zgłaszania przez posłów informacji o przeciwwskazaniach co do sprawowania przez nich mandatu poselskiego.

Obaj uważają, że prokurator w stanie spoczynku nie pełni stanowiska prokuratora w rozumieniu ustawy o prokuraturze oraz konstytucji, bo nie korzysta z uprawnień prokuratorskich: nie może prowadzić śledztw, oskarżać przed sądem czy nadzorować prokuratorów niższego rzędu.

Tymczasem marszałek Sejmu, Krajowa Rada Prokuratury oraz prokuratur generalny inaczej interpretują przepisy w kwestii tego czy można objąć mandat poselski, nie rezygnując ze statusu prokuratorskiego. Powołują się przede wszystkim na artykuł 103 ustęp 2 Konstytucji RP, który brzmi: _ Sędzia, prokurator, urzędnik służby cywilnej, żołnierz pozostający w czynnej służbie wojskowej, funkcjonariusz policji oraz funkcjonariusz służb ochrony państwa nie mogą sprawować mandatu poselskiego _. Argumentują, że konstytucja nie rozróżnia przy tym zakazie między prokuratorem w służbie, a tym w stanie spoczynku.

W ubiegły wtorek marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna oświadczył, że do środy 26 października wszyscy posłowie muszą zgłosić informacje o przeciwwskazaniach co do sprawowania mandatu. - _ Po 26 marszałek Sejmu decyduje czy są przeciwwskazania, czy też nie, musi to zrobić niezwłocznie _ - podkreślił Schetyna. - _ W tych dwóch przypadkach, czyli prokuratorów Barskiego i Święczkowskiego, sprawa jest ewidentna, dlatego decyzja marszałka Sejmu, moja, będzie taka, że nie można łączyć funkcji prokuratora z mandatem poselskim _ - zapowiedział.

Barski podtrzymuje jednak swoje stanowisko i dziś zapowiedział, że nie złoży u marszałka Sejmu informacji o przeciwwskazaniach co do sprawowania mandatu. Jak argumentował, nie ma podstaw prawnych do zrzeczenia się tytułu prokuratora w stanie spoczynku. Święczkowski pytany przez PAP o swoje stanowisko odparł, że po raz kolejny nie będzie go powtarzał i że jest ono niezmienne.

Natomiast Święczkowski w swojej argumentacji powoływał się m.in. na sytuację byłej senator Anny Kurskiej - sędzi w stanie spoczynku (matki Jarosława i Jacka Kurskich). Stwierdził, że nikomu nie przeszkadzało, że Kurska sprawowała mandat senatora, a teraz jest to uznawane za sprzeczne z konstytucją.

Czytaj więcej o sytuacji Święczkowskiego i Barskiego
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t130135.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/konstytucjonalisci;nie;mozna;byc;prokuratorem;i;poslem,88,0,939352.html) Wydali opinię. Blokują Święczkowskiego Nie można łączyć mandatu posła z byciem prokuratorem - uważają konstytucjonaliści.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/8/t17160.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/swieczkowskiemu;grozi;dyscyplinarka,85,0,873045.html) Były szef ABW ma kłopoty. Polityczna agitka? Rzecznik dyscyplinarny prokuratury bada, czy wszcząć sprawę wobec Bogdana Święczkowskiego, prokuratora w stanie spoczynku.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)