Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świat potępia Łukaszenkę za wyrok sądu

0
Podziel się

USA, Niemcy, Włochy i przewodniczący Parlamentu Europejskiego uznali orzeczenie białoruskiego sądu za bezprawne i motywowane politycznie.

Świat potępia Łukaszenkę za wyrok sądu
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)
bEhIwHdx

Skazanie na pięć lat kolonii karnej Andreja Sannikaua, polityka białoruskiej opozycji i kandydata w wyborach prezydenckich z grudnia 2010 r., to decyzja polityczna - oświadczył w czwartek w komunikacie Departament Stanu USA. Podobne stanowisko zajęły niemiecki i włoski MSZ oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

- _ Stany Zjednoczone potępiają skazanie 14 maja kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua i innych działaczy na rzecz demokracji na Białorusi _ - oświadczył rzecznik amerykańskiego MSZ Mark Toner.

57-letni Sannikau został skazany wczoraj w Mińsku za _ organizację masowych zamieszek _ przez zwołanie manifestacji w wieczór wyborczy 19 grudnia. Manifestacja ta została brutalnie rozbita przez milicję. Zatrzymano wówczas ponad 600 ludzi, w tym większość kandydatów opozycji. Czterej z nich Mikoła Statkiewicz, Dźmitry Wus, Uładzimir Niaklajeu i Wital Rymaszeuski, są obecnie sądzeni.

bEhIwHdz

W komunikacie napisano, że Waszyngton uznaje ich, podobnie jak Sannikaua, za _ więźniów politycznych _.

Departament Stanu wezwał Białoruś do _ natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych _ oraz zaprzestania ataków na opozycjonistów, którym stale grozi arbitralne aresztowanie.

- _ Stany Zjednoczone wezmą pod uwagę wyroki w trwających procesach, oceniając swoje relacje z Białorusią, i rozważą dodatkowe środki _ przeciwko reżimowi - napisano w komunikacie.

Także Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle potępił w sobotę jako wynik _ procesu politycznego _ skazanie na pięć lat więzienia Andreja Sannikaua, jednego z głównych kandydatów opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi. - _ Na tym procesie sprawiedliwości nie było. To było wykonanie woli politycznej Łukaszenki _ - oświadczył Westerwelle w komunikacie ogłoszonym przez jego resort.

bEhIwHdF

[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mccain;lukaszenke;czeka;los;mubaraka,67,0,766275.html) McCain: Łukaszenkę czeka los Mubaraka
Podobne stanowisko zajęło ministerstwo spraw zagranicznych Włoch. Resort świadczył, że wyrok pięciu lat kolonii karnej dla białoruskiego opozycjonisty Andreja Sannikaua _ ma motywy polityczne i jest sprzeczny z europejskimi zasadami państwa prawa _. Zasady te _ stoją na straży fundamentalnych praw jednostek, do których należy bezdyskusyjne wyznawanie własnych poglądów politycznych _ - podkreślono w nocie.

Rozczarowanie wyrokiem sądu wyraził również w specjalnym oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek. - _ To jest zemsta reżimu za odwagę. Andrej Sannikau został skazany bo stanął w obronie prawdy i demokratycznej przyszłości swojego kraju _ - napisał szef Europarlamentu.

Jego zdaniem proces był sfingowany, a oskarżenia bezpodstawne. - _ To haniebne, że w XXI wieku na Białorusi wciąż aktualne jest stwierdzenie - "kto nie z nami, ten przeciwko nam" _ - podkreślił Jerzy Buzek. Przekazał też wyrazy solidarności wszystkim niesłusznie skazanym i ich rodzinom.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego wezwał władze w Mińsku do natychmiastowego uwolnienia więźniów politycznych i więźniów sumienia. Podkreslił, że Parlament Europejskie zawsze będzie stał po stronie Białorusinów.

bEhIwHdG

W minionym tygodniu europosłowie przyjęli rezolucję w której potępili reżimowe władze w Mińsku. Zażądali zaprzestania prześladowań niezależnych mediów i przedstawicieli opozycji. Opowiedzieli się również za surowym ukaraniem białoruskich władz i nałożeniem sankcji gospodarczych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/bialoruski;rezim;blokuje;strony;opozycji,106,0,810346.html) Białoruski reżim blokuje strony opozycji Prokuratura generalna Białorusi zaleciła ograniczenie dostępu do dwóch opozycyjnych portali internetowych: Karty-97 i Biełorusskiego Partizana.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t74851.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialorus;kolonia;karna;za;demonstracje,33,0,802849.html) Białoruś: Kolonia karna za demonstrację Skazany to 20-letni opozycjonista, który brał udział w zamieszkach jakie wybuchły po wyborach w Mińsku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/157/t127389.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bialoruska;telewizja;chcieli;przejac;wladze,159,0,750495.html) Białoruska telewizja: Chcieli przejąć władzę Pokazano film w którym zarzuca się liderom opozycji, że ich celem było obalenie Łukaszenki.
bEhIwHea
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)