Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świadectwo szkolne nie może być wstrzymywane

Niewydanie go z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mrloz/iStockphoto)

*Wstrzymywanie wydawania świadectw szkolnych z powodu nieuiszczenia opłat za świadectwo szkolne lub składek na radę rodziców jest niezgodne z prawem - przypomina Ministerstwo Edukacji Narodowej w dzisiejszym komunikacie. *

_ - W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi stosowania w niektórych szkołach praktyk wstrzymywania wydawania uczniom i absolwentom promocyjnych świadectw szkolnych i świadectw ukończenia szkoły z powodu m.in. nieuiszczenia opłaty za świadectwo, nieuiszczenia dobrowolnej składki na radę rodziców, braku przedłożenia przez absolwenta tzw. obiegówki, uprzejmie informujemy, że praktyki tego typu są niezgodne z prawem _ - napisano w komunikacie umieszczonym na stronie internetowej MEN.

Przytoczno w nim także fragment z rozporządzenia ministra edukacji z 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych. Zapis ten głosi, że _ świadectwa, odpisy świadectw dojrzałości, odpisy aneksów do świadectw dojrzałości, dyplomu, suplementy, zaświadczenia, indeksy, legitymacje szkolne i legitymacje przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych, a także kopie, są wydawane odpowiednio przez szkoły, kuratora oświaty, komisje okręgowe i przedszkola nieodpłatnie _.

W ostatnim czasie na sprawę uzależnienia przez niektóre szkoły wydawania świadectw od uiszczenia opłat na radę rodziców lub innych składek zwrócił uwagę m.in. rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Według niego, warunkowanie wydania świadectwa od wniesienia jakichkolwiek opłat stanowi naruszenie praw dziecka oraz jest niezgodne z obowiązującym prawem oświatowym. Tymczasem - jak poinformował - co roku otrzymuje sygnały o nieprawidłowościach w tym zakresie. Problem podnoszą nie tylko rodzice uczniów, ale i nauczyciele, którzy są obligowani przez dyrektorów szkół do zbierania pieniędzy.

Według Michalaka nowym problemem, który pojawił się w tym roku w związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, są tzw. obiegówki (zawierają one takie informacje, jak np. dokonanie wpłaty na radę rodziców, na modernizację sprzętu muzycznego w szkole muzycznej, rozliczenie z biblioteką szkolną). Jak poinformował rzecznik, rodzice sygnalizują, że od ich wypełnienia i złożenia w odpowiednim terminie szkoły uzależniają wydanie świadectwa szkolnego.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister posłuchała prezydenta. Jest decyzja Wątek "Ojczysty Panteon i ojczyste spory" w ramach przedmiotu Historia i Społeczeństwo obowiązkowy od przyszłego roku szkolnego.
Jak będą pracować szkoły w czasie Euro? Dyrekcje szkół i samorządy mają jeszcze czas, żeby zaplanować odwołanie zajęć szkolnych w czasie meczów na Euro 2012.
Dodatkowe zajęcia dla dzieci. Jakie wybrać? Według badań CBOS na temat wydatków rodziców na edukację dzieci, aż 42 procent ankietowanych przyznało, że w tym roku szkolnym posyła przynajmniej jedno ze swoich dzieci na dodatkowe lekcje albo kursy.
Tagi: zakończenie roku szkolnego, szkołą, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz