Notowania

Świadczenie pielęgnacyjne w górę? Przeznaczą na ten cel blisko 200 mln złotych

Temat zdominuje najbliższe posiedzenie Sejmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych zdominuje rozpoczynające się w środę posiedzenie Sejmu. Obrady będą się toczyć w obliczu dwóch protestów: rodziców - od dwóch tygodni okupujących Sejm i opiekunów dorosłych niepełnosprawnych, którzy demonstrują pod Sejmem.

Debaty plenarne nad projektami: nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów osób niepełnosprawnych zaplanowane są na środę.

Pierwszy z projektów jest odpowiedzią rządu na trwający od 19 marca w Sejmie protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Domagają się oni zwiększenia jeszcze w tym roku świadczenia pielęgnacyjnego do poziomu płacy minimalnej (w 2014 roku wynosi ona 1680 zł brutto, czyli 1237 zł netto). Rząd zaproponował jednak stopniową podwyżkę tego świadczenia do 2016 roku.

Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie do poziomu 1300 złotych

Zgodnie z projektem, którego pierwsze czytanie rozpoczęło się dziś późnym popołudniem w ramach sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny, świadczenie pielęgnacyjne od maja tego roku wzrośnie do 1000 zł, od 2015 r. - do 1200 zł, a od 2016 r. - do 1300 zł netto. Jak czytamy w projekcie, propozycja ma na celu podwyższenie kwoty wsparcia do wysokości odpowiadającej minimalnemu wynagrodzeniu za pracę netto prognozowanemu na 2016 r. Rada Ministrów wygospodarowała na ten cel blisko 200 mln zł - przesuwając środki z planu na remonty i budowę dróg lokalnych.

Projekt trafił do Sejmu jako propozycja poselska, by maksymalnie skrócić proces legislacyjny (prace nad projektem rządowym obejmują m.in. konsultacje międzyresortowe i społeczne, co znacznie wydłuża prace nad nim).

Rodziców propozycja rządu jednak nie satysfakcjonuje - liczą, że w trakcie prac nad nią uda się podnieść wysokość świadczenia do oczekiwanego przez nich poziomu płacy minimalnej już w tym roku. Złożenie stosownej poprawki do projektu zapowiedział we wtorek szef klubu Solidarnej Polski Arkadiusz Mularczyk.

Nowy projekt ma przywrócić odebrane świadczenia

Na środę rano zaplanowane jest z kolei pierwsze czytanie trzech projektów (rządowego i dwóch poselskich: PiS i SLD), które dotyczą pomocy dla opiekunów dorosłych niepełnosprawnych. Rządowy projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów ma przywrócić świadczenia pielęgnacyjne odebrane opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych na mocy przepisów znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Nowela wprowadziła dwie kategorie świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych - świadczenie pielęgnacyjne dla opiekunów osób u których niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia (lub 25. roku życia, ale w trakcie nauki) i specjalny zasiłek opiekuńczy - w wysokości 520 zł miesięcznie - uzależniony jest od kryterium dochodowego (623 złote na osobę w rodzinie) i przysługujący wtedy, gdy niepełnosprawność została stwierdzona czy nabyta po 25. roku życia lub związana jest np. z wiekiem osoby, nad którą trzeba sprawować opiekę.

Zmiany zakwestionował jednak w ub. roku Trybunał Konstytucyjny. Rządowy projekt ustawy o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów jest realizacją tego orzeczenia. Zgodnie z propozycją, opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy na mocy zakwestionowanej noweli 1 lipca 2013 roku utracili prawo do świadczeń pielęgnacyjnych, otrzymają ich zwrot. Będą one wypłacane wraz z ustawowymi odsetkami. Według szacunków, będzie to wartość ok. 5 tys. zł. Rozwiązanie to obejmie 117 tys. opiekunów osób niepełnosprawnych.

Zasiłek dla opiekuna, w wysokości 520 zł miesięcznie, będzie przysługiwał za okres od 1 lipca 2013 roku do dnia poprzedzającego dzień wejścia ustawy w życie. Na wypłatę mogą liczyć osoby, które spełniały warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, określone w ustawie o świadczeniach rodzinnych obowiązującej 31 grudnia 2012 roku. Zasiłek będzie też przysługiwał po wejściu ustawy w życie, jeśli opiekun spełnia warunki do otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego, które są wskazane w przepisach ustawy o świadczeniach rodzinnych w brzmieniu obowiązującym przed nowelizacją.

Projekty poselskie dotyczą zmian w ustawie o świadczeniach rodzinnych. Powstały one jeszcze przed orzeczeniem TK i zakładają likwidację progu dochodowego obowiązującego przy wypłacie zasiłku opiekuńczego.

Rozwiązania zaproponowane przez rząd nie zadowalają opiekunów protestujących przed Sejmem, którzy uważają, że rząd niesłusznie różnicuje sytuację ich i opiekunów niepełnosprawnych dzieci; chcą, by również ich świadczenia wzrosły do poziomu płacy minimalnej.

W porządku obrad Sejmu jest też sprawozdanie komisji o rządowym projekcie nowelizacji ustaw: o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Biura Ochrony Rządu oraz służb: ABW, AW, SKW, SWW i CBA. Nowela ma na celu realizację lutowego wyroku TK i zakłada wprowadzenie - w zakresie zmiany mechanizmu wypłaty wstrzymanych świadczeń w przypadku niemożności ich doręczenia z przyczyn nieleżących po stronie organu emerytalnego - rozwiązań analogicznych do tych, jakie zostały przewidziane w powszechnym systemie emerytalnym.

Posłowie będą też debatować nad projektem uchwały autorstwa klubu PO ws. uczczenia 100. rocznicy śmierci malarza Józefa Chełmońskiego. Zajmą się też kwestią uchylenia immunitetu Krzysztofowi Borkowskiemu (PSL). Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła do Sejmu Prokuratura Okręgowa w Lublinie, która chce posłowi postawić zarzuty fałszowania oświadczeń majątkowych. Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich opowiedziała się w połowie marca za uchyleniem immunitetu politykowi PSL.

Czytaj więcej w Money.pl
"Premier nie wyjdzie do protestujących" Małgorzata Kidawa - Błońska mówi, że na razie nie ma planów spotkania premiera z kolejną grupą protestujących.
Protest przed Sejmem. "Stop wykluczeniu!" Protestujący opiekunowie niepełnosprawnych domagają się przede wszystkim przywrócenia odebranych im w lipcu 2013 r. świadczeń pielęgnacyjnych.
"Mamy dość gnojenia!" Opiekunowie chcą 1,8 mld złotych Pod Sejmem wyrośnie miasteczko protestujących. - _ Nie mamy za co żyć _ - mówią zdesperowani i zapowiadają, że bez pieniędzy nie odejdą.
Tagi: świadczenie pielęgnacyjne, pomoc niepełnosprawnym, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz