Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Świadczenie rodzicielskie. Minister zapowiada nowe pieniądze dla rodziców

0
Podziel się:

- To inwestycja, na którą trzeba wyłożyć na początku około 1,2 miliarda złotych, ale w przyszłości na pewno się zwróci - zapowiada minister pracy.

Świadczenie rodzicielskie. Minister zapowiada nowe pieniądze dla rodziców
(Piotr Bławicki / East News)

Tysiąc złotych miesięcznie "na rękę" dostaną rodzice, którzy nie mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego. Mowa o studentach, bezrobotnych, zatrudnionych na umowę o dzieło czy tych, którzy opłacają składki KRUS. Dziś projektem resortu pracy zajmie się rząd.

Szef resortu, minister Władysław Kosiniak-Kamysz mówi, że to kolejna cegiełka w trwającym procesie wspierania polskich rodzin.

- To będzie specjalne świadczenie rodzicielskie dla tych, którzy nie mogą teraz korzystać z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego, bo nie odprowadzają składki na ubezpieczenie chorobowe - powiedział Kosiniak-Kamysz. - Ten tysiąc złotych, wypłacany przez pierwsze 12 miesięcy życia dziecka, daje szansę na dobrą, indywidualnie sprawowaną opiekę przez rodziców.

Minister pracy dodaje również, że to inwestycja, która na pewno się zwróci. - To inwestycja, na którą trzeba wyłożyć na początku około 1,2 miliarda złotych, ale w przyszłości zwróci się w postaci zwiększonej dzietności i większego zadowolenia takich rodziców - powiedział szef resorty pracy.

Minister uważa również, że wprowadzenie tych zmian będzie dużym wsparciem polityki rodzinnej. - Ten pierwszy rok jest na pewno bardzo ważny i ze względów medycznych, ale również społecznych - twierdzi Kosiniak-Kamysz. - Zapewnienie tego standardu postawi Polskę w awangardzie europejskich krajów, które mają najdłuższe urlopy rodzicielskie, na dodatek obejmujące największą liczbę osób. To nowe świadczenie, według naszych szacunków, może objąć około 120 tysięcy Polaków.

Ministerstwo planuje wprowadzenie zmian w przyszłym roku. Mieliby zostać nimi objęci częściowo również rodzice dzieci urodzonych w tym roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą zmiany w urlopach rodzicielskich? Prezydent podpisze dziś ustawę, która ma ułatwić godzenie ról zawodowych i rodzinnych.
Nawet trzy lata urlopu. Sprawdź dla kogo W uzasadnionych przypadkach, wolne od pracy może trwać nawet dwa razy dłużej. Zobacz, kto może skorzystać z takiego udogodnienia.
Szykują się zmiany w prawie dla rodziców - _ Przyszła pora, żeby to ujednolicić i uprościć _- zapowiada minister.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)