Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci są już wyższe

O podwyżki nadal zabiegają opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Daquella manera/CC/Flickr)

Wzrastają świadczenia dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci . W wyniku protestów, a potem negocjacji z rządem, rodzice wywalczyli podwyżkę, z 820 do tysiąca złotych miesięcznie.

Zasiłki pielęgnacyjne w podwyższonej wysokości zostaną wypłacone już w tym miesiącu - zapewnia wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn.

- _ Od pierwszego maja tego roku świadczenie pielęgnacyjne będzie wynosiło 1000 złotych, dodatkowo państwo będzie płaciło za osoby uprawnione do świadczenia składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Od 1 stycznia 2015 będzie to kwota 1200 złotych plus składki, od 1 stycznia 2016 roku będzie to kwota 1300 złotych netto _ - wyjaśnia Seredyn.

O takie podwyżki zabiegają też opiekunowie niepełnosprawnych dorosłych. Na razie jednak mają otrzymać przywrócone po decyzji Trybunału Konstytucyjnego świadczenie w wysokości 520 złotych. W przyszłości system ma być bardziej jednolity - zapewnia wiceminister Seredyn.

- _ W tym kierunku zmierzamy. Żeby ta wartość pomocy pieniężnej dla tych, którzy opiekują się osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, 24 godziny na dobę i każdą minutę dnia i nocy poświęcają tej opiece _ - mówi Elżbieta Seredyn.

System opieki nad osobami niepełnosprawnymi będzie reformowany, projekt zmian ma być wypracowany do końca tego roku. Wczoraj (30 kwietnia) odbyło się pierwsze spotkanie Okrągłego Stołu Pomocy Osobom Niepełnosprawnym. Uczestniczyli w nim opiekunowie niepełnosprawnych, eksperci i politycy oraz przedstawiciele rządu. Kolejne spotkania mają się odbyć w połowie maja.

Czytaj więcej w Money.pl
W Sejmie ważny dzień dla niepełnosprawnych W bloku głosowań nalazły się rządowe projekty ustaw: zwiększającej zasiłki pielęgnacyjne rodzicom niepełnosprawnych dzieci oraz przywracającej świadczenia pielęgnacyjne odebrane opiekunom dorosłych.
Świadczenia zwrócone. Dla grupy opiekunów Poprawka jest efektem rozmowy, którą wczoraj przeprowadzili z protestującymi członkowie komisji polityki społecznej i rodziny oraz członkowie rządu.
Nie chcą poprawek do ustawy pielęgnacyjnej Opozycja chce szybszej podwyżki świadczeń dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, rząd stoi murem przy swoich planach.
Tagi: opiekunowie niepełnosprawnych, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz