Notowania

chiny
26.12.2011 06:56

Surowy wyrok dla chińskiego dysydenta

Chen Xi trafi do więzienia na dziesięć lat. To najwyższy wyrok od czasu skazania dwa lata temu noblisty Liu Xiaobo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Na 10 lat więzienia skazał sąd w Chinach dysydenta Chen Xi Cz'hen-si, uznając go winnym _ podżegania do obalenia władzy państwowej _. To najwyższy wyrok związany z zarzutami politycznymi od czasu skazania dwa lata temu późniejszego noblisty Liu Xiaobo.

O wyroku powiadomiła rodzina 57-letniego dysydenta. Jak przekazała, Chen Xi nie zamierza się odwoływać, choć obstaje przy swojej niewinności.

Zarzuty wobec niego dotyczyły 36 artykułów krytycznych wobec rządzącej partii komunistycznej, które opublikował na chińskich stronach internetowych za granicą. Według rodziny sąd odrzucił podczas procesu wszystkie argumenty adwokata.

Oskarżenie o podżeganie do obalenia władzy państwowej jest w Chinach często stosowane wobec krytyków partii. Przed kilkoma dniami na dziewięć lat więzienia, również za eseje prodemokratyczne, skazany został dysydent i pisarz Chen Wei.

Liu Xiaobo skazany został na 11 lat więzienia za _ podburzanie do działalności wywrotowej przeciwko władzy państwowej _. Powodem stał się manifest, który opublikował, wzywający do zakończenia jednopartyjnych rządów w Chinach oraz do pokojowych przemian politycznych. Już po tym wyroku, w 2010 roku, Liu Xiaobo otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla.

Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz