Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surowsze kary za gwałt. Kongres Kobiet poprze PiS

0
Podziel się:

Jak unikać przemocy, zwłaszcza seksualnej? Nie chodzić w mini, nie malować się, nie chodzić w butach na obcasie..

Surowsze kary za gwałt. Kongres Kobiet poprze PiS
(Tomasz Brankiewicz/Money.pl)

Magdalena Środa komentując warszawski marsz przeciwko przemocy seksualnej wobec kobiet - Marsz Szmat (ang. SlutWalk), stwierdziła, że Kongres Kobiet poprze inicjatywę PiS w sprawie zaostrzenia wymiaru kary za przestępstwo gwałtu.

- _ W Polsce wyroki są stanowczo za małe. Kongres Kobiet będzie chciał apelować o 10 lat za gwałt, co najmniej. Tych zjawisk na całym świecie, ale w Polsce również, związanych z przemocą seksualną mamy bardzo wiele. Dlatego Kongres Kobiet wesprze tę inicjatywę _ - mówiła w audycji _ Sterniczki _ Pierwszego Programu Polskiego Radia etyczka i filozofka z Uniwersytetu Warszawskiego.

Była to odpowiedź na słowa Małgorzaty Sadurskiej, która stwierdziła, że surowsza kara byłaby dodatkowym czynnikiem odstraszającym. -_ Wyroki za przestępstwo zgwałcenia są zdecydowanie zbyt niskie. W Polsce mamy do czynienia z dwoma tysiącami gwałtów rocznie. Przynajmniej tych, o których wiemy, które zostały zgłoszone. Kara powinna być adekwatna do popełnionego czynu. A przecież gwałt jest kolejnym takim czynem, zaraz po zabiciu człowieka. My taki projekt (zaostrzenia wymiaru kary za gwałt) złożyliśmy, więc może przy wsparciu Kongresu Kobiet uda nam się go przeforsować w Sejmie _- powiedziała posłanka PiS.

W audycji gościła także Katarzyna Piekarska z SLD, która zwróciła uwagę na fakt, że zbyt niski wymiar kary to tylko jeden z problemów dotyczących przestępstwa gwałtu. - _ Warto mówić nie tylko o samym wymiarze kary, ale także o tym wszystkim, co się dzieje obok. W polskim społeczeństwie pokutuje taki pogląd, że ofiara często jest sobie winna. Często się mówi, że jak kobieta zakłada krótką, dopasowaną sukienkę, to w zasadzie sama się o to prosiła _- mówiła.

Z opinią Piekarskiej zgodziła się również Magdalena Środa. - _ Sama pamiętam, jak w szkole pani milicjantka mówiła nam jak unikać przemocy, zwłaszcza seksualnej. Pierwszą wskazówką było nie chodzić w mini, nie malować się, nie chodzić w butach na obcasie. Najlepiej w szarej długiej spódnicy. Od tego czasu nic się w Polsce nie zmieniło. A przecież przemoc, zachowania zmierzające do gwałtu, zło leży całkowicie po stronie sprawcy, a nie tego, jak się ubierają kobiety. Dobrze jest ciągle przypominać tę prawdę _ - powiedziała na antenie radiowej _ Jedynki _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Marsz Szmat" na ulicach Warszawy _ Jesteśmy tu, by zaprotestować przeciwko obwinianiu ofiar przemocy seksualnej za to, że były molestowane lub zostały zgwałcone _.
Gwałciciele nie będą już bezkarni. Jednogłośnie Sejm nie zgodził się na dwie poprawki zgłoszone do noweli przez PiS. Zakładały one zaostrzenie dolnych granic kar za różne typy przestępstwa zgwałcenia.
Sąsiad-gwałciciel więził pięciolatkę 40 godzin Trwa dochodzenie, które ma wyjaśnić, czy w sprawę zamieszana jest więcej niż jedna osoba.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)