Notowania

Przejdź na
ustawa hazardowa
20.11.2009 18:59

Sukces Tuska: Tak dla ustawy hazardowej

Rządowi udało się uchwalić dokument bardzo szybko. Senatorowie przegłosowali go bez żadnych poprawek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Tylko 3 senatorów głosowało przeciw ustawie hazardowej. Dokument przyjęto bez jakichkolwiek poprawek. Rządowi Donalda Tuska udało się uchwalić dokument bardzo szybko, co krytykuje opozycja.

Zgodnie z nowymi przepisami gry na automatach będą dopuszczone tylko w kasynach.

Automaty o niskich wygranych będą mogły funkcjonować tylko do czasu wygaśnięcia udzielonych na nie zezwoleń, a nowe pozwolenia nie będą wydawane.

Ustawa przewiduje ponadto m.in. wzrost podatków od hazardu oraz ograniczenia w reklamie hazardu.

Za przyjęciem ustawy głosowało 48 senatorów, przeciw 3 senatorów, a 30 wstrzymało się od głosu.
Senatorom PiS nie udało się wprowadzić do ustawy swoich poprawek.

Proponowali oni m.in. podniesienie wysokości podatku od automatów o niskich wygranych z 2 tys. zł miesięcznie od urządzenia do 2,5 tys. zł.

Chcieli także obniżenia z 70 do 30 (jak jest obecnie) dopuszczalnej liczby automatów hazardowych, które mogą zostać zlokalizowane w kasynach. Zgłosili wnioski dotyczące przepisów określających podstawę opodatkowania hazardu oraz rozszerzające monopol państwa na większość gier.

Jak podkreśla szef doradców premiera Michał Boni, dalsze losy ustawy zależą od decyzji Lecha Kaczyńskiego, który musi ją podpisać.

POSŁUCHAJ MICHAŁA BONIEGO:

(Dźwięk: IAR)

Z szacunków Money.pl wynika, że likwidacja hazardu poza kasynami spowoduje, że za pięć lat do budżetu nie wpłynie ponad 3,5 mld zł.Do tego państwo nie zarobi kolejnych setek milionów, które mogłoby zyskać, gdyby zalegalizowało e-hazard.

Jeżeli dosłownie traktować zapowiedzi premiera, z rynku za pięć lat znikną duże salony gier, które w myśl ustawy nie są kasynami. W 2014 roku będzie to oznaczało brak ponad 660 mln zł w kasie państwa.

Tak wyglądałyby wpływy z podatku od gier, gdy rząd nie zmienił przepisów. Źródło: IBnGR

Prace nad ustawą o grach hazardowych były ekspresowe. Pierwsze czytanie projektu odbyło się we wtorek w Sejmie, a już w czwartek posłowie ją uchwalili. Senat pracował nad zmianami w piątek od rana. Politycy PiS uważają, że takie tempo grozi bublem prawnym. Senator PiS Tadeusz Gruszka skomentował z trybuny tryb pracy nad ustawą.

POSŁUCHAJ TADEUSZA GRUSZKI:

(Dźwięk: IAR)

| Nowa ustawa hazardowa |
| --- |
| Ustawa przewiduje m.in. zakaz urządzania wideoloterii i gier na automatach do hazardu poza kasynami. Jedno kasyno ma przypadać na 650 tys. mieszkańców w województwie. Na jego prowadzenie potrzebna będzie koncesja. Nie będą wydawane nowe zezwolenia na prowadzenie salonów gier z automatami i punktów z automatami o niskich wygranych. Instytucje te będą mogły działać do wygaśnięcia obowiązujących już pozwoleń. W stosunku do obecnie obowiązującej ustawy podniesiono niektóre wysokości stawek podatku. Ustawa przewiduje m.in., że dla gier cylindrycznych, w kości i karty, na automatach stawka podatku wyniesie 50 proc. Z kolei podatek od zakładów wzajemnych wyniesie 12 proc. (zgodnie z przyjętą poprawką SdPl) i będzie liczony od sumy wpłaconych stawek (przychodu). Obecnie podatek ten wynosi 10 proc. Rząd proponował w swoim projekcie podniesienie stawki do 50 proc., ale podatek byłby wtedy liczony od dochodu. Pojawi się nowy podatek, w wysokości 25 proc. od dochodów z loterii audioteksowych, które obecnie nie są
opodatkowane. Podatek od automatów o niskich wygranych wzrośnie ze 180 euro miesięcznie od urządzenia do 2 tys. zł. Prowadzenie działalności niezgodnej z ustawą będzie karane. W przypadku gry hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia wyniesie ona 100 proc. przychodu z urządzanej gry. 12 tys. od każdego automatu zapłaci firma w przypadku urządzania gry na automatach poza kasynem, a kara 100 proc. uzyskanej wygranej będzie grozić za uczestnictwo w grze hazardowej organizowanej bez koncesji lub zezwolenia. Ustawa ma wejść w życie (z wyjątkiem kilku przepisów) pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia. |

Hazard w raportach Money.pl
*Legalizacja e-hazardu dałaby fiskusowi 350 mln zł * Zagraniczne serwisy bukmacherskie notują miesięcznie ponad 30 mln odsłon z Polski.
*Na hazardowej prohibicji państwo straci miliardy * Do kasy państwa nie wpłynie 3,5 mld zł z gier na automatach - szacuje Money.pl. Kolejnych setek milionów nie zarobimy na e-hazardzie.
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: ustawa hazardowa, wiadomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz