Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sudan Południowy: Bezpośrednie rozmowy pokojowe rozpoczęte

0
Podziel się:

Bezpośrednie rozmowy rebeliantów i rządu z Sudanu Południowego rozpoczęte.

Sudan Południowy: Bezpośrednie rozmowy pokojowe rozpoczęte
(PAP/EPA/PHILLIP DHIL)

Negocjacje, które prowadzone są w stolicy sąsiedniej Etiopii, mają zakończyć trwające od trzech tygodni krwawe walki, w których zginęło niemal tysiąc osób.

Początkowo negocjacje były kilkukrotnie odkładane. W piątek doszło jednak do pierwszych spotkań z udziałem mediatorów. Mimo oczekiwanego zawieszenia broni, starcia trwają.

Szef amerykańskiej dyplomacji, John Kerry, upomniał obie strony konfliktu, aby nie wykorzystywały rozmów jako _ sztuczki _ do pozyskania czasu.

Konflikt to efekt rywalizacji dwóch dominujących w kraju plemion o władzę. Siły rządowe w Sudanie Południowym walczą z oddziałami opozycji byłego wiceprezydenta Rieki Machary.

W starciach zginęło przeszło 1000 osób, według różnych źródeł jest od 120 do 200 tysięcy uchodźców. Część z nich schroniła się w obozach ONZ.

Czytaj więcej w Money.pl
Sudan Południowy wycofuje wojska ze spornego pogranicza Wycofując wojska, rząd Sudanu Południowego demonstruje wolę dotrzymania podpisanych porozumień - napisał w oświadczeniu rząd w Dżubie.
Uda się zakończyć konflikt etniczny w Sudanie? Rebelianci z Sudanu Południowego przystąpili do rozmów z rządem. Negocjacje mają położyć kres walkom etnicznym, w których zginęło przeszło tysiąc osób.
Szanse na pokój? Stany ewakuowały personel Ruszyły rozmowy z mediatorami; bezpośrednie negocjacje rozpoczną się najwcześniej w sobotę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)