Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Studenci zaprotestują przeciw opłatom

0
Podziel się:

Przeciwni są nowej ustawie, wprowadzającej płatność za drugi kierunek.

Studenci zaprotestują przeciw opłatom
(lisapics/iStockphoto)

Studenci nie chcą płacić za studiowanie na drugim kierunku. Takie opłaty przewiduje ustawa reformująca szkolnictwo wyższe. Przyjął ją już Sejm, ale studenci liczą, że zawetuje ją prezydent.

Studenckie protesty w tej sprawie odbędą się jutro o 17 równocześnie w siedmiu miastach, między innymi w Warszawie i Poznaniu. Zdaniem protestujących, opłaty za drugi i każdy kolejny kierunek studiów ograniczą możliwości rozwoju młodych ludzi - mówi Maciej Łapski z Demokratycznego Zrzeszenia Studentów.

Studenci mówią też, że to pierwszy krok do wprowadzenia opłat za studia dzienne na uczelniach publicznych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zaprzecza i tłumaczy, że osoby uczące się na więcej niż jednym kierunku blokują miejsca na uniwersytetach - mówi Magdalena Kula z resortu.

Ustawa powstawała przy współpracy ze studentami i przez część z nich jest popierana. Opłaty za studiowanie na więcej niż jednym kierunku studiów mają obowiązywać od roku akademickiego 2012 / 2013. Ich wysokość będą ustalać rektorzy. Studenci, którzy będą osiągać dobre wyniki w nauce, będą zwolnieni z płacenia.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t82142.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/reforma;nauki;blizej;poslowie;na;tak,44,0,766252.html) Reforma nauki bliżej. Posłowie na "tak" Uczelnie dostaną większą swobodę w tworzeniu nowych kierunków studiów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t82143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polacy;wierza;ze;na;studiach;dobrze;ucza,249,0,763129.html) Polacy wierzą, że na studiach dobrze uczą Ponad 70 proc. ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia stan szkolnictwa wyższego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;generacja;pasazerow;na;gape,122,0,746106.html) Winiecki: Generacja pasażerów na gapę Nie ma powodu, by podatnicy finansowali darmowe studia. W końcu po studniach zarabia się więcej niż przed nimi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)