Studenci chcą wprowadzenia zmian w dostępie do zawodów prawniczych i państwowych egzaminów na aplikacje. Tradycyjnie większość z nich marzy o karierze adwokata.
Badania wśród 1200 studentów prawa z całej Polski, po raz piaty, przeprowadziło Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poland.
Studenci zwracają uwagę na zbyt wysokie koszty obecnych egzaminów na aplikację i niedostateczną ingerencję władzy państwowej w ich przeprowadzanie. Ponad połowa ankietowanych postuluje zmniejszenie opłat o co najmniej połowę (teraz to koszt około 700 zł).
Prawie wszyscy zapytani studenci zaznaczyli, że obecnie zasady przeprowadzania egzaminów należy zmienić! Pomimo chęci do wprowadzenia zmian w dostępie do zawodu (ustawa o licencjach prawniczych), młodzi prawnicy sceptycznie wypowiadają się o przyznaniu doradcy prawnemu takich samych uprawnień jakie posiadają adwokat czy radca prawny.
_ Największym prestiżem wśród studentów cieszy się sędzia. Jednak większość z nich planuje karierę adwokacką i radcy prawnego. _
Coraz rzadziej młodzi ludzie uważają też, że w znalezieniu dobrej pracy mogą pomóc układy i znajomości (31%). Prawie 2/3 badanych wskazało na wysokie kwalifikacje. W pracy stawiają przede wszystkim na wysokość wynagrodzenia,szansę współpracy z wysoko wykwalifikowanymi specjalistami i możliwość rozwoju kariery.
Zdaniem Anny Ziemnickiej, Prezes ELSA Poland, widoczny jest wyraźny spadek zainteresowania zatrudnieniem w dużych firmach i kancelariach, kojarzonych często z anonimowością pracowników i trudnością w uzyskaniu awansu.