Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Strzelanina w Fort Hood. Sprawca nie miał tendencji samobójczych

0
Podziel się:

Według przedstawicieli Pentagonu, sprawca tragedii był wcześniej w Iraku, ale nie brał tam udziału w walkach. Był pod opieką psychiatryczną, ale...

Strzelanina w Fort Hood. Sprawca nie miał tendencji samobójczych
(PAP/EPA)

W czasie strzelaniny w bazie wojskowej Fort Hood w Teksasie zginęły cztery osoby (w tym sprawca), a 16 zostało rannych. Mężczyzna, który oddawał strzały, był pod opieką psychiatryczną, ale nie wykazywał tendencji samobójczych - powiedział sekretarz wojsk lądowych w ministerstwie obrony USA John McHugh (na zdj.).

Przed senacką Komisją Sił Zbrojnych McHugh powiedział również, że nic nie wskazuje na to, by żołnierz ten miał kontakty z organizacjami ekstremistycznymi. Według przedstawicieli Pentagonu, na których powołuje się agencja AFP, sprawca strzelaniny był wcześniej w Iraku, ale nie brał tam udziału w walkach.

Pochodzący z Portoryko kapral spędził w Iraku cztery miesiące w końcu 2011 roku, a następne lata nadal w wojsku, już w kraju. W czasie jego pobytu w Iraku żołnierze głównie stacjonowali w bazach w związku z problemami logistycznymi i szkoleniem sił irackich. Kapral był kierowcą ciężarówki.

_ - Jego dossier nie wskazuje, by poniósł uszczerbek na zdrowiu czy bezpośrednio brał udział w walce _ - powiedział McHugh podczas przesłuchania przed komisją senacką. Dodał, że nic nie pozwala też sądzić, by kapral cierpiał na stres pourazowy, jaki bywa udziałem żołnierzy, którzy znaleźli się blisko źródła wybuchu.

Szef bazy w Fort Hood generał Mark Milley wczoraj mówił, że sprawca miał problemy psychiczne i że zdiagnozowano u niego syndrom stresu pourazowego. Tożsamości żołnierza wojsko nie ujawniło, ale według mediów amerykańskich nazywał się on Ivan Lopez i miał 34 lata. Jak powiedział McHugh, Lopeza, który miał problemy - od depresji po stany lękowe i kłopoty ze snem - miesiąc temu widziano u psychiatry.

Według szefa sztabu armii generała Raya Odierno Lopez spędził dziewięć lat w Gwardii Narodowej Portoryko, zanim w 2008 roku zaciągnął się do wojska USA. Stan trzech ranionych przez Lopeza ludzi jest krytyczny. Fort Hood to największa baza amerykańskiej armii w świecie. Leży w samym centrum Teksasu. Stacjonuje w niej około 45 tys. żołnierzy, pracuje tam jeszcze 9 tys. cywilów.

Czytaj więcej w Money.pl
4 zabitych w siedzibie indiańskiego plemienia Telewizja KRCR podała, że wśród zabitych są dwie kobiety i dwóch mężczyzn.
Obowiązkowe kamery w amerykańskich autach od 2018 roku Według badań departamentu ds. bezpieczeństwa drogowego co roku w USA ginie 210 osób, a 15 000 zostaje rannych w wyniku potrącenia tyłem. W 31% przypadków dotyczy to dzieci poniżej piątego roku życia, których kierowcy nie zauważają w tylnym lusterku.
USA sprowadzi więcej żołnierzy do Rumunii Do obecnych tam 1000 żołnierzy miałoby dołączyć kolejnych 600.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)