Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strzelanie do cywili na Ukrainie. Sprawę wyjaśni międzynarodowa komisja?

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu sytuacja na Ukrainie będzie tematem debaty na sesji plenarnej PE w Strasburgu.

Strzelanie do cywili na Ukrainie. Sprawę wyjaśni międzynarodowa komisja?
(Piotr Blawicki/East News)

Europoseł Paweł Kowal, który udał się do Kijowa, zapowiedział, że zwróci się do instytucji UE o powołanie międzynarodowej komisji do zbadania naruszeń praw człowieka na Ukrainie.

W skład delegacji Parlamentu Europejskiego, która udała się do stolicy Ukrainy wchodzi dwunastu europosłów ze wszystkich grup politycznych w PE, w tym czterech polskich eurodeputowanych: Jacek Saryusz-Wolski (PO), Marek Siwiec (Twój Ruch), Paweł Kowal (Polska Razem) i Jacek Kurski (Solidarna Polska). Delegacji przewodniczy szef komisji spraw zagranicznych PE, niemiecki chadek Elmar Brok. Ta sama delegacja odwiedziła pogrążoną w kryzysie politycznym Ukrainę już w styczniu tego roku.

Eurodeputowani chcą spotkać się przede wszystkim z przewodniczącym Rady Najwyższej i liderami wszystkich frakcji. W przyszłym tygodniu sytuacja na Ukrainie będzie tematem debaty na sesji plenarnej PE w Strasburgu. Europosłowie mają też przyjąć rezolucję na ten temat.

_ - Zwrócę się zarówno do członków delegacji, jak również, w poniedziałek, do odpowiednich instytucji UE o zainicjowanie powstania komisji międzynarodowej do zbadania naruszeń praw człowieka na Ukrainie. Chodzi szczególnie o strzelanie do cywilów w ostatnich tygodniach _ - powiedział dziennikarzom w Warszawie Kowal tuż przed wylotem do Kijowa.

Podkreślił, że niezależnie od rozwoju sytuacji na Ukrainie obowiązkiem wspólnoty euroatlantyckiej, w tym OBWE i Rady Europy, jest dokładne dochodzenie w tej sprawie.

_ - Będę się domagał tego, by wyraźnie oświadczyć, że Unia Europejska wysyła sygnał i ostrzega wszystkie inne państwa przed próbami naruszenia integralności terytorialnej Ukrainy. Dziś najważniejszą sprawą jest oficjalne oświadczenie przez Radę i Komisję Europejską, a także przez przywódców państwa UE, że integralność Ukrainy jest najważniejszą kwestią _ - powiedział Kowal.

Według niego, liderzy Unii Europejskiej powinni oświadczyć, że umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą zostanie podpisana.

Europoseł uważa, że polski rząd powinien wystąpić z inicjatywą zwołania konferencji międzynarodowej, podczas której podjęto by działania na rzecz zmian modernizacyjnych na Ukrainie. _ Powinna być to między innymi Unia Europejska, ONZ i Międzynarodowy Fundusz Walutowy _ - powiedział Kowal.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja wzywa kraje Unii do interwencji Rosyjskie MSZ podało, że Ławrow wyraził jak największe zaniepokojenie z powodu niedotrzymywania porozumienia z 21 lutego przez jego sygnatariuszy.
Domagają się ochrony dla Rosjan na Ukrainie MSZ Federacji Rosyjskiej wyraziło oburzenie z powodu ostrzelania na Ukrainie kierowanego przez obywatela Rosji busa z turystami z Białorusi
Włosi o Ukrainie: Pokój? Kto to wie? - Podpis niewiele zatrzymuje, tylko przemoc - pisze dziennik _ Corriere della Sera _.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)