Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strasburg zajmuje się sprawą krzyży we włoskich szkołach

0
Podziel się:

Włosi złożyli apelację - na ostateczny wyrok czeka cała Europa.

Strasburg zajmuje się sprawą krzyży we włoskich szkołach
(PAP/EPA)

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w listopadzie wywołał burzę, uznając krzyże we włoskich szkołach za zamach na wolność słowa. Sprawa wróciła, bo Włosi złożyli apelację.

Sprawa powraca przed Trybunał po apelacji państwa włoskiego. Ostateczne orzeczenie w tej sprawie, które ma zapaść za kilka miesięcy, będzie dla Włoch wiążące i może być potraktowane jako wykładnia w 47 krajach Rady Europy.

3 listopada 2009 roku Trybunał w Strasburgu orzekł, że wieszanie krzyży to naruszenie _ prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami _ oraz _ wolności religijnej uczniów _.

Orzeczenie to zostało wydane w związku ze skargą na obecność krzyża, złożoną przez obywatelkę włoską pochodzącą z Finlandii. Ponadto Trybunał nakazał państwu włoskiemu wypłatę kobiecie odszkodowania wysokości 5 tys. euro za _ straty moralne _.

Kilkanaście krajów włączyło się do sprawy po stronie pozwanego państwa włoskiego. Ich doradca, amerykański profesor prawa Joseph Walker, ostrzegł przed _ amerykanizacją Europy poprzez przyjęcie jednej zasady, która byłaby sprzeczna z różnymi konstytucjami _.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)