Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk w szpitalu w Koninie. Chcą podwyżki płac

0
Podziel się:

Protestujący zrezygnowali z żądania 600-złotowych podwyżek i wnioskują o kwartalne dodatki po 200 zł brutto do podstawy pensji.

Strajk w szpitalu w Koninie. Chcą podwyżki płac
(thelinke/iStockphoto)

Dziś jest trzeci dzień głodówki dziewięciu pracowników Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie. Protest rozpoczął się 20 lutego.

Przedwczoraj dyrekcja placówki zaproponowała protestującym zawieszenie na miesiąc akcji strajkowej i jednorazową wypłatę miliona zł w formie kwartalnych premii. Strajkujący odrzucili te propozycje i ośmiu z nich rozpoczęło w tym dniu głodówkę.

Według szefowej Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Marzeny Kamińskiej, protestujący złagodzili postulaty - zrezygnowali z żądania 600-złotowych podwyżek i wnioskują o kwartalne dodatki po 200 zł brutto do podstawy pensji wypłacanej od 1 kwietnia. Podwyżka miałaby objąć 1200 pracowników etatowych.

Kamińska powiedziała, że do udziału w strajku głodowym zapisane są już następne osoby. Poinformowała też, że związkowcy złożyli w prokuraturze zgłoszenie podejrzenia przestępstwa przez dyrekcję szpitala, która przywróciła od czwartku planowe przyjęcia i operacje chorych.

- _ Uważamy, że w ten sposób zdrowie i życie pacjentów jest narażone na niebezpieczeństwo. Strajk jest legalny i dyrekcja nie powinna przywracać planowych przyjęć _ - stwierdziła. Tymczasem rzecznik prasowy szpitala Leszek Czajor zaznaczył, że oddziały mają zapewnioną obsługę, a zdrowie i życie chorych nie jest narażone na niebezpieczeństwo.

Czajor powiedział, że szpital nie ma pieniędzy, by spełnić oczekiwania protestujących. Dodał, że propozycja zawieszenia strajku na miesiąc jest związana ze stratami ponoszonymi przez szpital z powodu nierealizowania w pełni kontraktu z NFZ. Czajor nie podał wysokości tych strat.

Według Kamińskiej kontrakty lekarskie powinny być renegocjowane, ponieważ są zbyt wysokie. Jej zdaniem część pieniędzy można byłoby wtedy przeznaczyć na podwyżkę pensji protestujących. Dodała, że personel nie otrzymał od 4 lat żadnych podwyżek i obecnie pensje wynoszą średnio 3060 zł brutto.

Koniński szpital zatrudnia 1200 pracowników etatowych oraz 180 lekarzy na kontraktach. Placówka posiada 24 oddziały z 849 łóżkami. Na ten rok szpital podpisał kontrakt w wysokości ponad 122 mln zł. W porównaniu z 2011 r. jest on wyższy o 6,2 mln zł. Wartość wykonanych i niezapłaconych przez NFZ świadczeń w 2011 r. wyniosła 18,1 mln zł.

Kamińska zapowiedziała, że pojutrze w urzędzie marszałkowskim w Poznaniu ma się odbyć spotkanie z protestującymi.

Więcej o strajkach - czytaj w Money.pl
Szykują strajk w całym kraju. Czego chcą tym razem? Przewodniczący OPZZ Jan Guz apeluje do innych związków zawodowych o wyznaczenie dnia protestu krajowego.
Od stycznia lekarze będą jednak protestować? Czujemy się dyskryminowani przez zapisy ustawy refundacyjnej - tłumaczy prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Brytyjczycy wyjdą na ulice. Będzie chaos Brytyjski rząd ostrzegł, że rozważa zmianę przepisów o związkach zawodowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)