Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Strajk maszynistów w Niemczech. Chcą podwyżek

0
Podziel się:

Początkowo protest obejmuje jedynie ruch towarowy. Jutro o godz. 2 mają zostać unieruchomione pociągi pasażerskie, podmiejskie i dalekobieżne.

Strajk maszynistów w Niemczech. Chcą podwyżek
(EPA/BORIS ROESSLER)
bEJuKhyZ

Akcja zakończy się o 4 rano w poniedziałek.

O strajku poinformował na swojej stronie internetowej związek zawodowy maszynistów GDL. Szef związku Claus Weselsky zarzucił dyrekcji kolei niemieckich (Deutsche Bahn - DB) brak woli porozumienia. Ze swojej strony zadeklarował gotowość do kompromisu.

DB złożyła na krótko przez przed rozpoczęciem strajku nową ofertę przewidującą stopniową podwyżkę wynagrodzeń. W ciągu 19 miesięcy zarobki maszynistów miałyby zwiększyć się o 5 proc. GDL nie zareagował dotychczas na tę propozycję.

bEJuKhzb

Związkowcy domagają się podwyżki płac o 5 proc. i skrócenia tygodniowego wymiaru pracy o dwie godziny. To już drugi w tym tygodniu strajk na niemieckiej kolei. Poprzednio pociągi nie kursowały od środy po południu do czwartku rano. W głosowaniu zakończonym na początku października 91 proc. związkowców opowiedziało się za strajkiem.

Ze względu na ferie jesienne, które dla części niemieckich landów kończą się w ten weekend, a dla innych właśnie się rozpoczynają, pasażerowie odczują szczególnie boleśnie brak połączeń. Deutsche Bahn opracowała awaryjny rozkład jazdy; chce zachować jedną trzecią połączeń.

_ GDL pręży muskuły _ - komentowała strajk niemiecka telewizja publiczna ARD. Przedstawiciel kolei DB powiedział, że związkowcy _ zwariowali _.

Spór między kierownictwem kolei a związkiem zawodowym toczy się nie tylko o płace i warunki pracy. GDL chce także, by pracodawca uznał go za reprezentanta personelu konduktorskiego i gastronomicznego oraz dyspozytorów koordynujących ruch pociągów i obsadzanie ich załogami. We wszystkich tych sprawach nie udało się dotąd osiągnąć porozumienia.

bEJuKhzh

Koalicja rządowa przygotowuje ustawę przewidującą, że decydujące słowo w negocjacjach z pracodawcami miałyby mieć największe związki zawodowe w poszczególnych branżach. W przypadku kolei na znaczeniu zyskałby Związek Zawodowy Pracowników Kolei i Transportu (EVG) kosztem GDL.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczyt w Mediolanie. Nie ma postępu w rozmowach z Rosją Putin nie chce ustąpić w sprawie konfliktu na Ukrainie.
Drony będą kontrolować ukraińską granicę Według nieoficjalnych doniesień, doszło do porozumienia w sprawie kolejnej misji OBWE na Ukrainie.
W tej kwestii Cameron może poprzeć Polaków Konkretne postulaty Polski spotkały się ze zrozumieniem strony brytyjskiej.
bEJuKhzC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)